Träningsrapport: Noteringar från fredagens MFF-träning
Flera spelare avlastades efter veckans belastning, Vecchia sprang i simbassäng, en kaosövning som överbelastade hjärnor och andra noteringar från MFF:s fredagspass.
Frånvaro: Sejdiu (skada), Diawara (skada), Tinnerholm (hoppas träna på lördagen), Nielsen (försiktighetsåtgärd efter underkroppsskadan), Vecchia (vatten-träning), Moisander (avlastning), Siby (avlastning), Rieks (avlastning), AC (avlastning)
Notabel närvaro: P19-keepern Marcus Pettersson ersatte Diawara. Toivonen deltog i coachningen och höll i en isolerad övning med Kiese Thelin och Gudjohnsen. Ferran Sibila var också med.
Träningens upplägg: Uppvärmning, uppdelade passningsövningar, kaosövning och slutligen fyra parallella övningar baserade på position. För de som höll igång längst varade passet i ca 75 minuter.
Noteringar:
1. Mot Blåvitt utförde AC fler sprints än vad han brukar i en genomsnittlig match. Därför var man försiktiga med honom. Vecchia tränade i stället genom, precis som han gjorde under Rydström i Sirius, att springa i vatten (simbassäng). Det ska tydligen vara bra för honom.
2. På tal om att springa i vatten: När hybridens vattenspridare gick i gång mitt under träningen, passade flera MFF:are på att svalka sig. Tränare Rydström tog ett skutt över strålarna på väg till nästa övning.
3. Den så kallade ”kaosövningen” på liten yta, gick ut på att det fanns två lag och fyra zoner: försvar (lag 1), mittfält (lag 2), mittfält (lag 1), försvar (lag 2).
Målet var att bryta linjer, den lilla extra kryddan var att man hade två bollar i spel. Alltså var principen att spelarna tvingades tänka defensivt och skära av passningar – samtidigt som de skulle visa sig och vara mottagliga för det egna lagets passningar.
Det hela tedde sig stundtals rörigt och kunde orsaka viss huvudvärk bara av att bevittna det. Spelarna hade väldigt roligt när det ibland uppstod situationer av kortslutning och övningen präglades av många skratt.
Att anfalla och försvara i samma sekund. Detta var en kognitiv övning där Rydström intresserade sig för vad som hände när hjärnorna överbelastades – och vilka som redde ut det.
4. När träningen delades upp i fyra parallella övningar, ansvarade Toivonen för Gudjohnsen och Kiese Thelin som fick träna på att kontrollera en stark försvarare (Mark Read) i ryggen.
Rydström tog hand om centrala mittfältarna Peña, Larsson, Lewicki, Lomotey och Zeidan.
Theo Olsson var med ”mittbackarna” Cornelius, Kotto, Makolli och Busanello (inte Olsson, alltså).
Sibilia och Trajkovic drillade ”kantspelarna” i Olsson, Knudsen, Ceesay, Ali, Nanasi och Bolin (senare anslöt Toivonens strikers).
Samtliga fick träna på väldigt specifika moment, och här någonstans mattades träningen av. Först av var Rydströms centrala mittfälts-gäng.
5. På fredagen uppmärksammades det att Sergio Peña hade åkt fast för misstänkt grov rattfylla, med 1,3 promille i blodet och körande 70 km/h på en 40-väg, under tisdagskvällen. Han pratade själv ut om det i Expressen. Han deltog på fredagens träning.