Ola Toivonen: ”De tre första matcherna blir nog inte aktuella”
Medan MFF kunnat träna på kollektivt och förbereda sig har nyförvärvet Ola Toivonen fått nöja sig med att träna på egen hand. Därför tror han att det kommer att dröja några omgångar innan han är klar för spel.
– De tre första matcherna, kanske fyra, blir nog inte aktuella, konstaterade den 33-årige anfallaren när han strax efter övergången mötte pressen på Eleda Stadion.
– Skillnaden är inte matcherna utan just träningen. Jag är faktiskt nog den i truppen som spelat senast. Men det kommer att dröja ett tag innan jag fått bolltempo och lärt känna omgivningen. Jag har lite privata saker att sköta nu och sedan räknar jag med att kunna börja träna nästa vecka.
Att det skulle bli en flytt tillbaka till Allsvenskan började klarna redan vid jul och nyår.
– Det växte fram både hos mig och familjen.
Att det skulle bli MFF och ingen annan klubb har också varit mer eller mindre klart en lång tid.
– Kontakterna med Daniel har känts bra och något annat har väl egentligen aldrig varit aktuellt på samma vis. MFF och Degerfors påminner rätt mycket om varandra. Arrogans ska man kanske inte kalla det, men viljan att vinna och göra det när det ser snyggt ut, men även om det inte skulle göra det.
När Ola Toivonen lämnade MFF för PSV Eindhoven spelade laget fortfarande på Malmö Stadion. Säsongen efter flyttade man till nya Stadion och han ser fram mot att få gå in på den.
– Jag var där när Labinot gjorde premiärmålet och har spelat ett par landskamper där. Annars blir det en ny upplevelse. Det blir ju lite annorlunda eftersom vi startar utan publik fast förr eller senare kommer det att bli som vanligt igen.
Många har tagit för givet att det är som tia Ola Toivonen ska spela i Jon Dahl Tomassons MFF. Själv ser han det inte på det viset.
– Nio och en halv kallade man mig i Holland. Någon av de offensiva positionerna tänker jag mig och jag har spelat både nia och tia och med två man där uppe.
– Jag hoppas kunna tillföra något oavsett var jag spelar. Och att spela med press och förväntningar är inget problem. Det känns som jag spelat med den pressen hela karriären.