MFF förstärker – Engqvist ska avlasta Daniel Andersson
MFF stärker organisationen kring A-laget. Mats Engqvist har sagt ja till att bli ny lagkoordinator och avlasta sportchefen Daniel Andersson och sportassistenten Anne-Maj Jansson.
– Team Manager heter det internationellt, men vi ville ha ett svenskt uttryck och fastnade för lagkoordinator, säger Mats Engqvist till Fotboll Skåne.
Arbetet påminner mycket om uppdraget Mats Engqvist i sju år hade som landslagssekreterare till det svenska herrlandslaget.
– Det gör att jag känner mig trygg med uppgiften och inte tvekade att säga ja. Under min tid i landslaget var jag bland annat med om två EM och två VM, så det gav mycket erfarenhet.
– Jag har faktiskt redan börjat på det nya jobbet, det gjorde jag igår, berättar Mats Engqvist.
Tidigare har Mats Engqvist i MFF mest jobbat med P19- och P17-lagen plus den senaste tiden dragit ett stort lass när det gäller allt det administrativa i nystarten av damlaget.
– Mycket fortsätter jag med eftersom det ligger under Daniel Anderssons ansvarsområde. Men den stora förändringen är att istället för att allt det administrativa ansvaret – och det är mycket – ska ligga på två personer blir vi tre.
– Det mesta kring uppstarten av damlaget är gjort nu, i fortsättningen kan organisationen kring laget ta hand om en större del och i och med att jag tar mer ansvar tror jag även att Daniel kan följa P19 och P17 på ännu närmare håll.
Mats Engqvist och Daniel Andersson har arbetat länge tillsammans, i praktiken ända sedan Engqvist tränade 13-årige Andersson i distriktslaget.
Engqvist kan dessutom MFF från grunden efter att i 14 år ha jobbat i klubben i olika roller.
Fotnot. MFF:s uppdelning ser ut så här: Daniel Andersson är sportchef för herrlaget, P19, P17 och damlaget. Per Ågren är sportchef för U16 och nedåt plus den nya flicklagen.
Foto: Bildbyrån