Både MFF P19 och P17 gjorde fyra mål och vann mot Kalmar
Idag spelade MFF P19 och MFF P17 sina premiärer.
P19 mötte Kalmar FF hemma och P17 mötte Kalmar FF borta.
Båda Malmölagen vann och gjorde fyra mål. P19 vann med 4-0 och P17 med 4-1.
– Skönt att vara igång igen. Fast det märkes att det var första tävlingsmatchen på länge och att vi har en stor förbättringspotential. Det blev lite dålig rytm i matchen, säkert beroende på ovanan, konstaterade MFF:s P19-tränare Roland Larsson.
Kalmar FF inledde aggressivt och tvingade fram ett par dåliga och otåliga beslut av MFF och dominerade faktiskt första kvarten på Malmö Stadion. Men sedan växte MFF in i det, hade en riktigt bra period från 15-20 och framåt och i den andra halvleken hade laget god koll. Inte minst sedan Amin Sarr gjort 2-0 och 3-0 inom loppet av en minut.
1-0 satte Mubaarak Nuh dit tidigt sedan Kalmarförsvaret gett bort bollen och 4-0 gjorde inhopparen Melker Roslin. Vid åtskilliga av målen – och flera av chanserna – kunde Jon Dahl Tomasson som var på plats glädja sig åt att det var just vad han döpt till överfallsfotboll som gav resultat.
Från A-truppen deltog förutom Amin Sarr, Linus Borgström och Amel Mujanic. Räkna alltså inte med dem i måndagens seniortrupp mot Mjällby AIF.
Uppe i Kalmar kontrollerade MFF P17 det mesta.
– Vi hade lite problem med deras kämpaglöd i den första halvleken men efter pausen var det vår match. I de två träningsmatcherna vi haft var vi rätt överlägsna. Kanske var det därför det tog lite tid att bemästra att vi nu mötte betydligt bättre motstånd, funderade MFF:s P17-tränare Max Westerberg.
Målen gjordes av Casper Nilsson, Markus Björkqvist, Ajdin Avdic och Daniz Salievski.
– Björkqvist var mycket bra och Salievskis inhopp på 20 minuter går också att plocka fram, påpekade Max Westerberg.
MFF P17 startar för övrigt serien med två bortamatcher. Redan på torsdag är det match mot IFK Norrköping.
För MFF U16 gick det sämre. Kvarnby IK, som har en stark årgång och tagit klivet upp i de nationella serierna, vann Malmöderbyt på lördagen med 3-1.