Vem är Lucas Lingman, HIF:s nya mittfältsvärvning?
HIF har värvat finländska Lucas Lingman.
En mittfältare som höll på att sänka MFF i CL-kvalet, som ett tag bildade ett oerhört starkt mittfält med Djurgårdens Rasmus Schüller, och som har några likheter med Brandur Hendriksson.
HIF har nu presenterat Lingman som nyförvärv, och han har skrivit ett kontrakt till och med 2025. Så vem är det som HIF har värvat?
1. Lingman fyller 24 år nästa vecka och har en lång historik i HJK, Finlands största klubb. Han lämnade klubben 2018-2019 för att etablera sig i seniorfotbollen i RoPS, men hade utöver det varit i föreningen sedan 2011. Den senaste säsongen var han en av HJK:s nyckelspelare och startade alltid när han var tillgänglig, när laget vann ligatiteln och gick till Conference League-gruppspel. Han var given i finländska U21-landslaget innan han blev för gammal, men har ännu inte gjort A-landslagsdebut.
Han har följt med tränaren Toni Koskela. Först hade Koskela honom i flera år i HJK:s ungdomslag, sedan två år i RoPS, och det följdes av att han värvade tillbaka honom till HJK. De verkar också ha samma agent. Han hade ett år kvar på avtalet med HJK, så HIF betalade en övergångssumma.
2. Tidigare i karriären var han ofta en ”tia” eller yttermittfältare, men de senaste åren har han oftare varit en ”normal” central mittfältare. I HJK har han spelat i en mängd olika roller i olika formationer (de växlade mellan två och tre centrala mittfältare). Under 2020 bildade han i HJK ett starkt centralt mittfält med Rasmus Schüller, nu i Djurgården.
3. Hans mest minnesvärda match under 2021 var förmodligen mot Malmö FF i CL-kvalet. Han gjorde två assist i hemmamatchen, men det räckte inte och HJK åkte ut med ett måls marginal. En av av hans assist var en hörna, den andra assisten var den här:
4. Två mål och fyra assist under 2021. Två mål och sex assist under 2020. Tre mål och åtta assist under 2019. Många av hans poäng kommer på fasta situationer, där han har en fin vänsterfot. Av de 19 poängen som han har gjort sedan 2019 har det varit tre frisparksmål (ett per år), nio hörnassist, och någon poäng på frisparksinlägg.
5. Vad andra säger om Lucas Lingman:
Tränaren Koskela: ”Han ser en match på ett sätt som många andra inte gör. Han kan ge dig fina passningar i sista tredjedelen, där matcherna avgörs.”
HJK:s sportchef Miika Takkula: ”Lucas håller väldigt hög kvalitet. Han ger laget mycket skicklighet med bollen och kan spela i olika mittfältsroller.”
Nyhetssajten MTV Uutiset: ”Lingman var en av lagets ledande spelare under den gångna säsongen. En mittfältare med bra spelförståelse som konstant var skicklig i de centrala delarna av planen.”
Tim Sparv, tidigare lagkamrat i HJK: ”Imponerade på mig i min korta tid i HJK. Bra speluppfattning, trygg och bekväm med bollen, tar överlag kloka beslut med boll. Fortfarande ganska ung och har definitivt potential att utvecklas till en ännu bättre spelare. Har fått bra med erfarenhet från finska ligan och europeiska matcher och är klar till att testa sig i en tuffare liga. Ska ännu bygga på fysiskt och har ännu en del att förbättra i sitt försvarsspel.”
6. Förbättringspotential? Tränaren Koskela har tidigare pratat om att Lingman behöver bli ännu bättre på att ta beslut med bollen, och sett till hans kvalitéer hade man nog hoppats på ännu fler poäng i öppet spel. Tidigare i karriären var han en riktig lättviktare (ett tag vägde han 64 kilo), men där verkar det ha blivit bättre och han har utvecklat sin defensiv genom åren.
7. Statistiskt sett är han inte någon defensiv stjärna, utan hans spets ligger i passningsspelet. Ingen mittfältare i finländska Veikkausliiga 2021 slog in fler passningar i sista tredjedelen och ingen slog fler lyckade djupledspassningar. En annan positiv siffra: HJK har statistiskt sett var mycket bättre med Lingman på planen än utan honom. Exempel: under 2020 var HJK +0,7 mål bättre per match när Lingman spelade, och förra året var de +2 (!) mål per match bättre när de kunde använda honom.
8. Magkänslan: en bollskicklig och finurlig spelare som har en fin vänsterfot, som bland annat skulle kunna göra en hel del av det som Brandur Hendriksson gör: spela många fina passningar framåt och ha ett bra tillslag på fasta situationer. Hendrikssons avtal går ut efter 2022.
Det är ett litet frågetecken kring varför en snart 24 år gammal finländare inte har spelat i A-landslaget eller inte har utstickande statistik på ännu fler punkter, eftersom han tillhörde Finlands bästa lag, men han har ändå mycket erfarenhet trots sin ålder.
Svenska klubbar har haft blandad erfarenhet av värvningar från finländska högstaligan under de senaste åren. Rasmus Schüller, Omar Colley, Simon Skrabb, och Eero Markkanen var succévärvningar av olika skäl, men många har haft svårt att göra avtryck: Albin Granlund, Robert Taylor, Juho Pirttijoki, Nikolai Aho, Juhani Ojala, Tomer Chencinski, Akseli Pelvas, Demba Savage… Ingen av dem var mer än ”OK allsvensk spelare”.

Ett av Lingmans mål från säsongen 2019.
Foto: Bildbyrån
Källor: MTV Uutiset, officiella hemsidor för HJK och RoPS, WyScout, FBRef, Transfermarkt, HS.fi


