Noel Mbo efter sitt hattrick: ”Jag kunde ha gjort fem mål”
Helsingborgs IF vann träningsmatchen mot Division 1-laget Lunds BK.
Resultatet blev 5-2 och anfallstalangen Noel Mbo stod för ett hattrick.
– Det är väldigt viktigt för självförtroendet, säger Noel Mbo efter matchen.
Helsingborgs IF spelade sin sjunde försäsongsmatch på ett soligt Filborna IP. För motståndet stod Division 1-laget Lunds BK. Matchen slutade med en 5-2-vinst för HIF, och den 20-åriga anfallaren Noel Mbo stod för tre av målen.
Anfallaren var under hösten utlånad till Division 1-klubben Eskilsminne IF och är nu tillbaka i klubben för att konkurrera om en startplats.
– Det är väldigt viktigt för självförtroendet. Alla vet hur konkurrensen är i klubben. Och alla chanser man får måste man ta. Man vet aldrig om man får den igen, säger Noel Mbo efter matchen.
– Jag kunde ha gjort fem mål. Jag hade ett skott till vänster som målvakten räddade, och sen hade jag ett där målvakten stod på rätt plats vid rätt tillfälle.
Helsingborgs IF tog sin blott andra vinst på försäsongen och enligt Noel Mbo finns det tydliga tecken på att utvecklingen går åt rätt håll.
– Jämfört med hur vi starta försäsongen är det en stor förbättring. På sättet vi rör oss och alla vet vad de gör. Alla täcker för varandra, och jobbar för varandra. Andan i laget och omklädningsrummet är bra. När någon känner sig nere finns det alltid någon som är där för att lyfta upp honom. Jag tror att det är en bra egenskap att ha i ett omklädningsrum.
Konkurrensen på den offensiva fronten har blivit tuff i Helsingborgs IF. Sedan tidigare har klubben värvat in Rasmus Jönsson, Assad Al Hamlawi samt lånat in Alex Timossi. Under nästa vecka ansluter även Anthony van den Hurk.
– Det är en bra tillgång för klubben. Om det inte är någon konkurrens i ett lag blir alla för bekväma. Det behövs någon som pushar en. Om tränaren väljer att starta en, måste man göra sitt bästa. Annars finns det någon annan i laget som gör jobbet. Han är välkommen och han kommer passa bra in i gruppen. Det är ett plus för hela laget.
– Allt jag kan göra som spelare är att låta min prestation sköta snacket.