Förslag till seriesammansättning - herrar div 4 till 7

Förslag till seriesammansättning - herrar div 4 till 7
26 okt
2017

Skåne FF:s Tävlingsutskott (TU) har vid sammanträde den 25:e oktober fastställt förbundets förslag till seriesammansättning av distriktets A-lagsserier, 2018.

 

Nu är första förslaget klart hur serierna 2018 i division fyra till sju på herrsidan kommer att se ut. Längre ner i artikeln har ni även tidsplanen.

HA Div.4 Nordvästra

Billesholms GIF
Bjuvstorps FF F
FK Besa
Fortuna FF
Glumslövs FF
Harrie FF
Klippans FF
Kågeröds BoIF
Råå IF
Tågarps AIK
Åstorps FF
Ödåkra IF

Div.4 Sydvästra

Bjärreds IF
BK Flagg
BK Höllviken
FC Trelleborg
GIF Nike
Hyllie IK
KSF Kosova IF
Lilla Torg FF
MF Pelister
Staffanstorp United FC
Vellinge IF
Åkarps IF

Div.4 Östra

Genarps IF
Hjärsås/Värestorps IF
IFK Osby
IFK Simrishamn
Janstorps AIF
Lunds SK
Lunnarps BK
Näsby IF
Rydsgårds AIF
Södra Sandby IF
Veberöds AIF
Önneköps IF

HA Div.5 Nordvästra

Brunnby FF
Croatia Helsingborg KIF
Förslövs IF
Grevie GIK
Helsingborg Östra IF
Helsingborgs AIS
IK Bergandy
Jonstorps IF FK
Kullavägens BK
Ramlösa Södra IF
Skäldervikens IF
Västra Karups IF

HA Div.5 Nordöstra

Edenryds IF
Fjälkinge IF
Glimåkra IF
Hanaskogs IS
Sibbhults IF
Tosteberga/Nymölla IF
Vanneberga IF
Vittskövle IF
VMA IK
Åhus Horna BK
Åhus IF
Åsums BK

HA Div.5 Mellersta

Askeröds IF
Bjärnums GoIF
Ekets GoIF
Ljungbyheds IF
Ovesholms IF
Perstorp Bälinge IK
Snogeröds IF
Stehags AIF
Svalövs BK
Teckomatorps SK
Vankiva IF
Vinslövs IF

HA Div.5 Västra

AIF Barrikaden
Billeberga GIF
BK Fram
Borstahusens BK
Dalby GIF
Furulunds IK
Husie IF
Linero IF
Rosengård FF
Skånekurd FF
Teknologkårens IF LTH
Uppåkra IF

HA Div.5 Sydvästra

Anderslövs BoIK
Bara GoIF
BK Skansen
IFK Klagshamn
Klagstorps IF
KSF Srbija Malmö
Limhamns FF
NK Croatia
Skabersjö IF
Skegrie BK
Vellinge FF
Östra-Torp Smygehuk FF

Div.5 Sydöstra

Blentarps BK
Gärsnäs AIS
Hammenhögs IF
IFK Ystad FK
Köpingebro IF
Liga 06 IF
Sankt Olofs IF
Sjöbo IF
Skivarps GoIF
Spjutstorps IF
Ystads IF FF
Öja FF

Div.6 Nordvästra

Allerums GIF
Båstads GoIF
FC Kopparmöllan
FC Örkelljunga
Hasslarps BK
IF Salamis
IFK Rössjöholm
Munka Ljungby IF
Strövelstorps GoIF
Torekovs IK
Vikens IK
Väsby FK

Div.6 Norra

Ballingslövs GoIF
Broby IF
Farstorps GoIF
Hästveda IF
Hörja IF
Jägersborgs IF
Lönsboda GoIF
Mala IF
Röke IF
Treby IF
Tyringe IF
Östanå Bruks IF

Div.6 Nordöstra

Everöds IF
Huaröds IF
Kiaby IF
Näsums IF
Skepparslövs IF
Tollarps IF
Venestads IF
Viby IF
Vinnö IF
Wä IF
Yngsjö IF
Önnestads BoIF

Div.6 Västra

Asmundtorps IF
BK Landora
Bosna FF
Ekeby GIF
Gantofta IF
HF Olympia
Hyllinge GIF
Häljarps IF
Medina IF
Mörarps IF
Stattena IF
Vallåkra IF

Div. 6 Mellersta

Harlösa IF
Kungshults IK
Linderöds IF
Löberöds IF
Maglasäte IF
Marieholms IS
Norra Rörums GIF
Nävlinge IF
Sösdala IF
Torna Hällestads IF
Trollenäs IF
Örtofta IS

Div.6 Sydvästra A

AC Kvarnby
Afro FK
Ariana FC
Arlövs BI
Bosnien Hercegovina SK
Bunkeflo FF
FC Bellevue
FC Möllan
Korpen Malmö IF
Lindeborgs FF 1948
Liria IF
Seveds FK

Div.6 Sydvästra B

FC Näset
Gislövs IF
Gylle AIF
Hallands Nations FF
Hardeberga BK
Holmeja IS
Klågerups GIF
Lunds BoIS
Lunds FF
Oxie SK
Skanör Falsterbo IF
Svedala IF

Div.6 Sydöstra

Borrby IF
Brösarps IF
Esperöds SK
Gröstorps IF
Kiviks AIF
Lövestads IF
Skurups AIF
Smedstorps IF
Svenstorps IF
Sövde IF
Sövestads IF
Vanstads IF

Div.7 Nordvästra

FC Canarias
FK Bosna
Hjärnarps GIF
Kvidinge IF
Skåne Fagerhults IF
Stattena IF Akademi*
Svedbergs GoIF
Vedby/Rönne IF
Vegeholms IF
Össjö IS

Div.7 Nordöstra

Balsby SK
Bjärlövs IF
FC New Life
Finja IF
Hässleholm Freeflow AC
IFK Knislinge
Strömsborgs IF
Verums GoIF
Wisseltofta IF
Vittsjö GIK
Österlövs IS

Div.7 Västra

Färingtofta IK
FC Helsingkrona
GOF IF
Härslövs IK
Kävlinge GoIF
Lödde FF*
MKSF Pelagonija
Röstånga IS
Staffanstorp United FC Ungdom
Svalöv United FC

Div.7 Östra

Djurröds IK
Gärds Köpinge IF
Höörs IS
IK Kamp
Rinkaby GoIF
S.Rörums Bygdeförening
Svensköps IF
Tjörnarps BoIF
Vanneberga FF
Östra Sönnarslövs IF

Div.7 Sydvästra

Athletic Club
Bosniska FK Behar
FF Vuk
Heleneholms SK
Holma-Kroksbäck IF
KSF Makedonija
Orient FC
Turkisk Center FF
Tygelsjö BK
Västra Ingelstad IS

Div.7 Sydöstra**

Baskemölla IF
Degeberga GoIF
Glemmingebro IF
Lilla Beddinge BK
Onslunda IF
Rörums SK
SoGK Charlo
Wollsjö AIF

*
Förening under bildande

**
Seriegrupper med åtta deltagande lag spelas
enligt 3-mötes-princip!

Tidplan för 2018-års A-lagsserier i Skåne:
26 okt – Förslag 1 presenteras på skaneboll.se och skickas ut via distriktsmail.
05 nov – Sista dag för skriftliga yttranden till Skånes FF.
08 nov – TK sammanträder, går igenom inkomna yttranden och reviderar om tillämpligt indelningsförslaget.
09 nov – Slutgiltigt förslag presenteras på skaneboll.se och skickas ut via distriktsmail.
15 nov – Representantskapsmötet på Star Hotell i Lund beslutar om definitiv seriesammansättning.
04 dec – Sista dag att lämna förbehåll inför lottningen. För blankett se http://www.skaneboll.se/blanketter/
v.50 – Distriktsserierna lottas och Spelprogram publiceras i FOGIS och på skaneboll.se.

Fotbollskåne

Skicka in dina tips till Fotbollskåne:

mail:

 

Silly Season