Inför seriestarten: HA Div.7 Sydöstra

Inför seriestarten: HA Div.7 Sydöstra
04 apr
2017

Se nyförvärv, spelarförluster och resultat från träningsmatcher från lagen i HA Div.7 Sydöstra.

 

Baskemölla IF

Tränare: Lars Persson

Nyförvärv: Daniel Jönsson, Erko Korac, Mohsin Atai, Ali Galandari, Reza Hosseini, Mahdi Hassani, Ahmad Hosseini (de fem sistnämnda är alla återvändare)

Spelarförluster: Inga

Träningsmatcher:
Baskemölla – Onslunda 5-0
Baskemölla – Gärsnäs B 4-1
Baskemölla - Smedstorp 2-1


Esperöds SK

Tränare: Tobias Ericsson och Alexander Jönsson (spelande tränare).

Nyförvärv: Alexander Jönsson (Lövestad IF), Jonathan Olsson (Lövestad IF), Ponthus Nilsson (Lövestad IF), Johannes Schön (Tomelilla IF u-lag), Jon Landen (Tomelilla IF u-lag), Lucas Henriksson (Borrby IF).

Spelarförluster: Casper Björk (Lövestad IF), Joel Ohlsson (Lövestad IF), Johannes Puhv (Billeberga GIF), Linus Lund-Hansen (Sövestads IF).

Träningsmatcher: 
ESK-Sövestads IF 3-4 
ESK-Fc Österlen 5-2 
ESK-Gärsnäs AIS 4-5
ESK- Köpingebro IF 1-3
ESK-Svenstorp IF 3-3
Lövestad IF-ESK 5-4 (Ya-cup)


Glemmingebro IF

Tränare: Stefan Mattisson

Nyförvärv: Philip Claussen (Sövetstads IF), Marcus Mariotte (Svenstorps IF), Jonas Hedgate (Öja FF), Christian Stridh (Onslunda IF), Emil Nilsson (Korpen).

Spelarförluster: Philip Bennerstål (Sövestads IF), Peter Nilsson (Smedstorps IF), Marino Kosovic (Smedstorps IF)

Träningsmatcher:


Gylle AIF

Tränare: Ingemar Olsson

Nyförvärv: Andreas Lendelfelt (Klubblös), Anton Ripa (Athletic Club), Anton Rönnle (FC Trelleborg), Bilal Mere (Klubblös), Christian Svensson (Athletic Club), Daniel Persson (Athletic Club), Fredrik Troberg (Athletic Club), Hampus Golstrand (MF Pelister / Trelleborgs FF), Hassan Al-Ameeri (IFK Trelleborg FK), Ibrahim Khalil (IFK Trelleborg FK), Ibrahim Aref (Klubblös), Jacob Mårtensson (IFK Trelleborg FK), Kewin Hasselquist (Klubblös), Ludwig Wahlqvist (Athletic Club), Ola Johansson (Athletic Club), Omar Adigüzel (Trelleborgs FF), Oskar Bernehov (Athletic Club), Patrik Ottosson (Athletic Club), Samel Rozajac (Klagstorps IF), Tobias Sjöstedt (Minnesbergs IF)

Spelarförluster: Christian Björnqvist (BK Skansen), Daniell Pajovic (Bosniska FK Behar), Edvin Rosengren (Anderslövs BoIK), Fatmir Guta (Bosniska FK Behar), Felix Harletun (Gislövs IF), Ismet Guta (Bosniska FK Behar), Lucian Popilean (Klagstorps IF), Qazim Behrami (Bosniska FK Behar), Qendrim Avdyli (Bosniska FK Behar)

Träningsmatcher:
Oxie SK - Gylle AIF (DM) 3 - 0
Arlövs BI - Gylle AIF (DM) 7 - 2
Gylle AIF - Örtofta IS (DM) 1 - 4
FK Behar - Gylle AIF (TrM) 1 - 2


Kiviks AIF

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Träningsmatcher:


Lilla Beddinge BK

Tränare: Stefan Niklasson & Erik Ahlgren

Nyförvärv: Magnus Karlsson Böös, Figge Roth, Hugo Dahlbom, Johannes Svensson

Spelarförluster: Adnan Besic, Pontus Hansson, Philip Hansson, Douglas Borglin Johansson, Rasmus Lindquist

Träningsmatcher: Anderslöv B/U 2-3 (v) Turkisk Center 2-4 (F) AC Kvarnby 2-1 (V) FC Bellevue 0-8 (F) Gislöv 0-8 (F) ÖTSFF U 0-2 (F)


Onslunda IF

Tränare: Martin Kure och Pau Lasson (ny från Öja FF)

Nyförvärv: Boris Lindkvist (Tomelilla IF), Vedad Suljanovic (Sövestad IF), Edin Suljanovic (IFK Ystad), Armin Barakovic (IFK Ystad), Alton Pllashniku (IFK Ystad), Thomas Larsson (Spjutstorp IF), Sebastian Sipola (Spjutstorp IF), Mirsad Hasani (Spjutstorp IF), Faruk Hasani (Spjutstorp IF), Pau Lasson (Öja FF), Alkasem Alraddawi (Syrien), Gaber Al Raddawi (Syrien), Ahmed Shlash (Syrien), Abdaljbar Al Raddawi (Syrien), Alhareth Alraddawi (Syrien), Sulaiman Shlash (Syrien), Abdalkader Ammar (Syrien), Lavdim Raci, Zanii Merseli (Lunnarp), Hampus Ohlsson.

Spelarförluster: Joel Andersson (Svenstorp), Tobias Nilsson, Pelle Gradin, Markus Cronqvist (Smedstorp), Christian Stridh (Glemmingebro).

Träningsmatcher:
OIF-Gärds Köpinge 1-2
OIF-Baskemölla 0-5
Rörum-OIF 1-1
OIF-Lunnarp B-lag


Smedstorps IF

Tränare: Ola Morén, Jens Larsson (ass)

Nyförvärv: Chris Lindskog, Alexander Nathorst, Magnus Sassersson, Rikard Svensson (samtliga FC Österlen), Jesper Sturesson (Liga 06), Oscar Morén, Markus Björk, Lukas Andersson, Charlie Svensson (samtliga Tomelilla U), Pelle Gradin, Tobias Nilsson, Marcus Cronqvist (alla Onslunda IF), Peter Nilsson, Marino Kostovic (båda Glemmingebro IF), David Lasson (Spjutstorp IF), Peter Jönsson (Borrby IF), Mikael Werngren (Ystad IF), Tord Cervin och Joachim Nathorst (båda comeback).

Spelarförluster: Martin Rudén (Lunnarp BK), Johan Hagman (Borrby IF).

Träningsmatcher: Lunnarp BK’s B-lag (b) 1-1, Lunnarp BK’s A-lag (h) 0-5, Spjutstorp IF (h) 2-4, Köpingebro IF (b) 4-0, Spjutstorp IF (b) 5-0, Baskemölla IF (b) 2-1


Ovan uppgifter kommer från klubbarna. Om det är något som inte stämmer, vänligen maila till .

Fotbollskåne

Skicka in dina tips till Fotbollskåne:

mail:

 

Silly Season