Inför Div.6 Östra

Inför Div.6 Östra
08 apr
2014

Snart är det dags för seriepremiär i Div.6 Östra. Läs det senaste om klubbarna i serien.

 

Brösarps IF
Tränare: Anders Leufstedt
Nyförvärv: Jonas Löfgren, Jocke Norlander (Comeback)
Förluster: 14 st spelare
Träningsmatcher:
Degeberga 4-2
Vanstad 1-1
Skillinge 1-5
S:t olof 1-4

Edenryds IF
Tränare: Per Sörenssen & Johan Ljungqvist (Ass)
Nyförvärv: Felix Eriksson (IFÖ U), Daniel Eriksson (Näsum), Olle Bogren (Sölve BK), Johan Ljungqvist (Tosteberga), Per Sörensen (Tosteberga)
Förluster: Linus Svensson (Näsum), Marcus Jonsson (Tosteberga), Jonatan Magnusson (Sölvesborg),  Alexander Thomasson (Tosteberga).
Träningsmatcher:
Edenryd-Pukavik 2-1
Edenryd-Sölve bk 3-1
Edenryd-Gualöv 3-2
Edenryd- Åsum BK 1-4
Edenryd-Vanneberga 3-0

Everöds IF
Tränare: Ola Axelsson
Nyförvärv: Sebastian Karlsson (Degeberga GoIF), Jonnie Kylbo (Wä IF), Henrik Andersson (Vittskövle IF), Henrik Olsson (Gärds Köpinge IF), Dennis Kylbo (Ö Sönnarslövs IF), Emil Svensson (Wä IF), Mattias Almkvist (Rinkaby GoIF), Robin Palmblad (Huaröds IF), Anders Larsson (Skepparslövs IF), Fredrik Wernersson (Tollarps IF)
Förluster: Felix Djärf (Hallands Nations FF)
Träningsmatcher:
140222 16:00 Önneköps IF - Everöds IF 2-6
140301 14:00 IFK Knislinge - Everöds IF 4-1
140302 14:00 Everöds iF - Gärsnäs IF (DM) 2-1
140308 13:00 Everöds IF - Huaröds IF 3-1
140312 19:00 Everöds IF - Gärds Köpinge IF 8-1
140315 13:30 Vikens IK - Everöds IF 1-3 (DM)
140322 13:00 Everöds IF - Venestads IF 0-1
140325 19:30 Everöds IF - Hallands Nation FF (DM) 1-4
140329 16:00 Everöds IF - Lövestad 1-4
140406 17:00 Åhus HBK - Everöds IF

Gärds Köpinge IF
Tränare: André Bartosch (ny)
Nyförvärv: Jonathan Martinsson (Wä), Saad Al-Saudi (Kristianstads BoIS), Tim Strandberg (Linderöds IF), Dennis Knutsson (Åsums BK), Simon Alm (Vinnö), Ken Bjuvegård (Yngsjö), Markus Holmqvist, Tobias Bratt, Måns Nilehn, Simon Åkesson-Matsson, Emil Andersson (nya).
Förluster: Jim Petersson (Rörums SK), Ola Nordin-Eriksson (do), Tobias Persson (Ovesholms IF), Alexander Fröjd (do), Jacob Fröjd (do), Martin Hurtig (Alvesta GOIF), James Freyer (Linderöds IF), Stefan Bondesson (do), Markus Nilsson (Vittskövle IF), Torbjörn Nilsson (Yngsjö IF), Oliver Jönsson-Borgström (do), Linus Nilsson (do), Henrik Olsson (Everöds IF).
Träningsmatcher:
Onsdag 12/3 Everöds If- GKIF    
Lördag 29/3 Degeberga GOIF- GKIF
Söndag 6/4 Linderöds IF- GKIF

Huaröds IF
Tränare:
Nyförvärv:
Förluster:
Träningsmatcher:

Kiaby IF
Tränare:
Nyförvärv:
Förluster:
Träningsmatcher:

Näsby IF
Tränare: Edin Nargilic & Isuf Veseli
Nyförvärv: Nargilic Edin (Viby IF), Eldis Osmani (Viby IF), Leonard Gashi (Viby IF), Almir Miftari (Viby IF), Enes Medovic (Viby IF), Besim Halili (Kristianstad Bois), Kevin Laurila (Hässleholm IF), Egzon Shala (Ignaberga IF)
Förluster: Artan Alija (Tollarps IF), Urim Ahmeti (VMA IF), Ahmad Milad, Faiz Mohammed (Vinnö IF), Arbem Mehmeti (Viby IF), Besart Binaku (Kristianstad Bois), Besfort Binaku (Vinnö IF), Djengiz Sefkiji (VMA IF), Emil Zail (Åsum BK), Fiton Buzuku (Hjärsås IF), Hajriz Sefkiji (VMA IF), Kadri Bucolli (Kamp IF), Qendrim Sulejmani (Kristianstad Bois), Berat Gjyrevci (Kristianstad Bois), Robin Moustafa (Österslövs IF)
Träningsmatcher:
Näsby IF-Bjärlövs IF 16.03.2014.
Näsby IF-Hässleholms Free Folow 05.04.2014.

Rinkaby GoIF
Tränare: Roger Jeppsson
Nyförvärv: Alex Nilsson, Emil blomgren, Carlos Bobrovnikow, Christoffer Madsen, Tim Bergstedt, Hassan Kaddourah, Abdalah Ahmd, Hani Awd, Abdalah Awd, Tony lingus, Markus Jönsson, Viktor Ebbinge, Oskar Nilsson (comeback)
Förluster: Ted Sayadkhanian, Mattias Almkvist, Andree Lundgren, Bruno Tavares
Träningsmatcher:
Linero- Rinkaby 7-0
Rinkaby- Degeberga 5-1
Rinkaby- Nävlinge 1-1
Gualöv- Rinkaby 15/3
Maglasäte- Rinkaby 23/3
Venestad-Rinkaby 5/4

Vanneberga IF
Tränare: Fredrik "fille" Svensson
Nyförvärv: Johan Kullman (näsum) & Rasmus Jönsson (Tosteberga/Nymölla)
Förluster: Andre Persson (Gualöv) Jens baresgård (Gualöv)
Träningsmatcher: Edenryd,Vittskövle,jonstorp,Sölve BK, Everöd

Viby IF
Tränare: Jonas Mårtensson (Östra Sönnarslövs IF), Joacim Ljungqvist (spelande ass från Östra Sönnarslövs IF).
Nyförvärv:
Arben Mehmeti från Skepparslövs IF
Patric Nelson från Bjärlövs IF
Patrik Blomdahl från Östra Sönnarslövs IF
Simon Ekström från Linderöds IF
Filip Åkesson senast i Wä IF
Mattias Stedt från Ovesholms IF
Martin Johansson från Brösarps IF
Fredrik Johansson från Brösarps IF
Niklas Blom senast i Västra Torups SK
Francisco "Pancho" Leiva Guerra från Österslöv/Skepparslövs IF
Andres Alvarez Rodriguez från Österslöv/Skepparslövs IF
Haris Medovic från Kristianstads BoIS
Jonas Persson senast i Degeberga GoIF
Robin Cicek från Kristianstads BoIS
Ralf Karlsson från Gärds Köpinge IF
Johan Olsson från Vinnö IF
Martin Persson från Tosteberga/Nymölla IF
Max Sjöberg senast i Nosaby IF Junior
Daniel Olsson senast i Åhus HBK
Jonas Hägglund senast i Ovesholms IF
Glenn Magnusson senast i Okänt
Karl-Johan Ahlman senast i Vanneberga IF
Förluster:
Anes Salemovic till Bjärlövs IF
Sanid Salemovic till Bjärlövs IF
Adnan Musija till Bjärlövs IF
Emir Smajic till Bjärlövs IF
Mustafa Omerovic till Bjärlövs IF
Rasim Bajrektarevic till Bjärlövs IF
Kevin Bangoura Håkman till IFK Hässleholms Juniorer
Mirnes Merdzic till Kristianstads Bois
Leonard Gashi till Näsby IF
Enes Medovic till Näsby IF
Almir Miftari till Näsby IF
Elvis Arslanovic till Näsby IF
Edin Nargilic till Näsby IF
Salah Abdulkadir Ali till Näsby IF
Eldis Osmani till Näsby IF
Granit Kryeziv till Vinnö IF
Ahmed Milad Faiz Mohammed till Vinnö IF
Besmir Maloku till Vinnö IF
Besfort Fetahu till Vinnö IF
Emil Sadiki till Vinnö IF
Träningsmatcher:
Viby IF-Vinslövs IF  1-6
Viby IF-Linderöd IF 4-2
Viby IF-Bjärlövs IF 2-1
4/4 19,00 Viby IF-Östra Sönnarslövs IF
DM-matcher:
Sibbhults IF-Viby IF 6-1
Finja IF-Viby IF 3-1
Viby IF-Ovesholms IF 0-9

Vinnö IF
Tränare: Jesper Ericsson och Mikael Svensson ifrån egna leden (nya för i år)
Nyförvärv: Andreas Ekenberg (skepparslövs if), Hamza Hirsi, Tobias Mårtensson, Måns Axelsson (Nosaby if), Ahmed Hussein (Kristianstad BoIS ), Besmir Maloku, Granit Kryeziu, Emil Sadiki, Besfort Fetahu, Senad Dzanic (Viby if), Ahmed Milad Faiz Mohammed (Näsby if), Oskar Nilsson (Önnestad Boif), Joel Åkerfeldt (Nävlinge if), Andre Silverberg (comeback)
Förluster: Joel Tillman, Emil Rosenberg (Önnestad Boif), Robin Bjelkenborn (klubb okänd), Fredrik Olausson (slutat)
Träningsmatcher:
Kristianstad BoIS 2-3
Önnestad Boif 0-1
Bjärlövs if 8-1
Ovesholms if 0-4
Sölvesborgs United 1-3
Sölve BK 2-2

Åhus IF
Tränare: Stefan Hjelm & Ola Schnorrenberger
Nyförvärv: Jesper Nordenskjöld, Hugo Tillberg
Förluster:
Träningsmatcher: Vittskövle B seger 2-1, Sölve 6/4

Saknas det information på denna sida? Kontakta då

Fotbollskåne

Skicka in dina tips till Fotbollskåne:

mail:

 

Silly Season