Inför seriestarten: Inför HA Div.6 Nordöstra

Inför seriestarten: Inför HA Div.6 Nordöstra
05 apr
2017

Se nyförvärv, spelarförluster och resultat från träningsmatcher från lagen i HA Div.6 Nordöstra.

 

Ballingslöv GoIF

Tränare: Paul Szabo

Nyförvärv: Milton Gagzis, Emil Svedberg (IFK Hässleholm), Jakob Jönsson, Noah Olsson (Hässleholms IF), Nima aghdasi, Tu Le och Shabir Zideke (FC New Life) Joakim Nygren (Hässleholms Freeflow), Allen Rashid.

Spelarförluster: Mats Svensson (Vennestad IF), Hampus Filipssson (Lyckå FF)

Träningsmatcher:
2: placering i Arabycupen i Växjö 11-manna. 3 vinster 2 lika 2 förluster.
DM-matcher.
Ballingslöv-Edenryds IF 0-10
Ballingslöv-Perstorp/Bälinge 1-6
Ballingslöv-Huaröd IF 4-3
Träningmatch Ballingslöv-Nävlinge 3-5


Farstorps GoIF

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Träningsmatcher:


Finja IF

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Träningsmatcher:


Hästveda IF

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Träningsmatcher:


Hörja IF

Tränare: Kent Wallin

Nyförvärv: Christoffer Larsen (Verum) och Putte Kronholm (Verum)

Spelarförluster: Inga

Träningsmatcher:
Bjärnum - Hörja 5-0,
Norra Rörum - Hörja 3-1
Östanå Bruk - Hörja 4-3
Tjörnarp - Hörja 0-2


Jägersborgs IF

Tränare: Hampus Dahl

Nyförvärv: David Johnsson (Visseltofta),Henrik Ekberg (Visseltofta),Bulut Bahceci (Hallaryd)

Spelarförluster: Mergim Curri, Tobias Reimer, Banji Obeire (samtliga Strömsborg)

Träningsmatcher:
Treby-JIF 4-2
JIF-Degeberga 5-0
Glimåkra-JIF 0-1
Treby-JIF 2-3.


Lönsboda GoIF

Tränare: Tenny Persson, Kim Johansson

Nyförvärv: Karl Rosholm (Delaryd/Pjätteryd IF), Hampus Flink (Sibbhult IF), Kristian Ax (Treby IF)

Spelarförluster: Tim Sunesson (Sibbhult IF), Bashir Sharor (Älmhult IF)

Träningsmatcher:


Mala IF

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Träningsmatcher:


Röke IF

Tränare: Jonas Wicander (Ny)

Nyförvärv: Jonas Ivarsson (Vedby/Rönne IF), Ludvig Melin (IFK Hässleholm), Bobby Önnhagen (klubb okänd), Hampus Almström (tillbaks från USA), Samir Zdralic (tillbaks från USA)

Spelarförluster: Jonny Ahlbin (Vankiva IF), Rasmus Nordin (slutat)

Träningsmatcher:
Röke-Verum 1-1
Röke-Maglasäte 4-0
Röke-Sk Fagerhult 8-1
Röke-Röstånga 5-5
Röke-N.Rörum 1-4


Sibbhults IF

Tränare: Mikael Olofsson

Nyförvärv: Andreas Glimbrink (Östanå), Tim Sunesson (Lönsboda), Christian Bergsten (Knislinge), Morgan Linderoth (comeback), Erik Tomasson (Vittskövle), och ett antal uppflyttade från egna leden

Spelarförluster: Didrik Nilsson (Glimåkra), Baraka Sebise (Broby), André Nilsson (Glimåkra), Hampus Flink (Lönsboda)

Träningsmatcher:
Sibbhult - Vankiva 1 - 1
Sibbhult - Glimåkra 1 - 3
Sibbhult - Treby 0 - 0
Sibbhult - Viby 4 - 1
Sibbhult - Broby 1 - 2
Sibbhult - Älmhult B 6 - 2
Sibbhult - Häradsbäck


Tyringe IF

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Träningsmatcher:


Wisseltofta IF

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Träningsmatcher:

 

Ovan uppgifter kommer från klubbarna. Om det är något som inte stämmer, vänligen maila till .

Fotbollskåne

Skicka in dina tips till Fotbollskåne:

mail:

 

Silly Season