Inför seriestarten: HA Div.6 Östra

Inför seriestarten: HA Div.6 Östra
05 apr
2017

Se nyförvärv, spelarförluster och resultat från träningsmatcher från lagen i HA Div.6 Östra.

 

Edenryds IF

Tränare: Johan Hansson

Nyförvärv: Lucas Utbult (Tollarps IF), Oscar Nilsson (IFK Osby), Ludvig Utbult (IFK Osby), Sebastian Nilsson (Kristianstads FC)

Spelarförluster: Johan Persson (ingen ny klubb), Jonas Håkansson (ingen ny klubb), Filip Jarl (ingen ny klubb)

Träningsmatcher:
Önneköp-Everöd 0-1
Ovesholm-Everöd 4-0
Everöd-Degeberg 1-0


Everöds IF

Tränare: Håkan Noren, Johan Elofsson (ass)

Nyförvärv: Oskar Edlund (Sölvesborgs GIF), Ludwig Nilsson (Tosteberga/Nymölla), Henrik Sörensen Larsson (Sölvesborgs GIF), Mikael Nyman (Kiaby), Milton Åstedt (Mjällby U19), Fredrik Larsson (Sölvesborgs GIF), Anton Niemelä (Sölvesborgs GIF) Jonas Nilsson, (Linderöd).

Spelarförluster: Jakob Ljungkvist (Kamp), Andreas Andersson (Yngsjö), Marcus Järvensivu (Tosteberga/Nymölla), Håkan Rubin (Tosteberga/Nymölla)

Träningsmatcher:
Bk Union-Edenryd 4-5
Edenryds IF-Tosteberga IF 1-0
Edenryds IF- IK Kamp 10-0
DM Matcher
Edenryds IF-Ballingslöv 10-0
Edenryds IF Huaröd 2-1
Edenryds IF-Perstop/Bälinge 2-3


IFK Knislinge

Tränare: Adnan Avdic och ass. Paschalis ”Nallen” Konstantinou

Nyförvärv: Andreas Högstedt, Mattias Brymell, Almir Avdic, Erik Lennartsson, Hamza Hirsi, Hassan Ali, Jimmy Steinbuchel, Kaan Ates, Oskar Sunesson, Rasmus Johansson, Mohebullah Mohammdi, Rahim Karimi

Spelarförluster: Eddie Lundgren, Anton Nilsson, Felix Nilsson, Simon Nilsson, Victor Vågemyr, Jonathan Vågemyr, Rasmus Lillberg, Hugo Arvidsson, Felix Malm, Oskar Dehlèn, Lukas Johansson, Christoffer Jönsson, Rasmus Jönsson

Träningsmatcher:
IFK Knislinge-Broby IF 2-5
IFK Knislinge-Östanå Bruk 0-2
Vinnö-IFK Knislinge


Näsums IF

Tränare: Pär Levine

Nyförvärv: Mikael Nilsson, Hugo Olsson, Linus Bengtsson, Henrik Palmqvist, Håkan Larsson, Eliea Al Amen Abrhem, Mohammad Albadwi, Abdullah Idrees

Spelarförluster: Inga

Träningsmatcher:


Vanneberga IF

Tränare: Jens Larsson, Jens Andersson (ass)

Nyförvärv: Tobias Carlsson (Hörby IF), Andre Sellgren (Åsums BK), Johan Ohlsson (Degeberga GOIF), Andreas Lewitz (Vapnö IF), Jens Andersson, (spelande assisterande tränare Åhus HBK), Jens Larsson, (huvudtränare Åhus HBK).

Spelarförluster: Thomas Persson (Winnö IF), Philip Johanesson (Önnestad GIF)

Träningsmatcher:
VIF - Vittskövle 2-3
VIF - Tosteberga 0-1
VIF - Hanaskog 5-1
VIF - Winnö 7-1
VIF - Långasjö 1-1
VIF - Åhus IF 0-1


Venestad IF

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Träningsmatcher:


Viby IF

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Träningsmatcher:


Vinnö IF

Tränare: Fredrik Olausson och Thomas Persson

Nyförvärv: Thomas Persson (Vanneberga), Stefan Andersson (Sibbhult), Kristoffer Wittenberg (Huaröd), Steven O’Brien (Åhus HBK), Akil Delal (tidigare i Fjälkestad).

Spelarförluster: Daniel Eriksson (Knislinge), Mirnes Merdzic (Wä)

Träningsmatcher:
Winnö-Mala 0-2
Winnö-Stehag 0-1
Winnö-Vanneberga if 1-7
Winnö-Höör 4-1
Winnö-Vanneberga ff 0-4


Wä IF

Tränare: Michael Engleson & Fatos Gashi (ass)

Nyförvärv: Nils Werner (Viby), Oliver Pettersson (Kristianstad FC), Anton Edvardsson (Kristianstad FC), Sebastian Röstén (Gärsnäs), André Swenson Lundberg (Kristianstad FC), Simon Berg (Kristianstad FC), Erik Ahrberg (Kristianstad FC), Ernes Mehmeti (Kristianstad FC), Ahab Ibrahim (comeback), Max Sundqvist (senast i Åhus HBK), David Sandberg (senast i Åhus HBK), Simon Bernebring (Viby), Albin Trobäck Nilsson (Kristianstad FC), Joakim Frykholm (Djurröd) och Yaman Goukhadar.

Spelarförluster: Armin Feratovic (Djurröd), Jens Fredriksson (Åsum), Omid Shateri (Åsum), Marcus Berg (Åhus HBK), Simon Rittbo (Åhus HBK), Haris Feratovic (Djurröd), Ali Al-Hammadi (Åhus HBK), David Lindgren (Åhus HBK)

Träningsmatcher:
Wä IF - Östra Sönnarslövs IF 9 – 2
Skepparslöv IF - Wä IF 3 – 4
Wä IF - Tollarps IF 0 – 4
Djurröds IK - Wä IF 0 – 1
Wä IF - Neutrala IF 3 – 3
Tyringe IF - Wä IF 2 - 8


Yngsjö IF

Tränare: Kristian Ekstrand, Johan Hansson (ass)

Nyförvärv: Fredrik Lindeberg (Åhus HBK), Kristoffer Persson (Åhus HBK), Rasmus Bertilsson (Linderöds IF), Erik Olander (Degeberga), Andreas Andersson (Edenryd), Linus Lindau, Alex Wendel (Åhus HBK).

Spelarförluster: Cristian Yanez (Åhus HBK), Bruno Tavares (Åhus HBK), Hampus Karlsson (Kiaby)

Träningsmatcher:
Fjälkinge - Yngsjö 2-2
Yngsjö - Vma 3-5
Åhus IF - Yngsjö 3-2
Yngsjö - Önnestad 4-1


Önnestad BoIF

Tränare: Henrik Lindström, Sebastian Olsson (ass)

Nyförvärv: Philip Johannesson (Vanneberga), Anders Larsson (Everöd), Alexander Lindström (Djurröd), Emil Ashoor (Skepparslöv), Rasmus Ekberg (Skepparslöv), Jimmie Mårtensson (Bjärlöv), Christopher Anehäll (Bjärlöv), Lucas Lindström (Kristianstad FC U), Zack Lindvall-Fritz (Kristianstad FC U), Tim Hansson (Nosaby)

Spelarförluster: Filip Nilsson (Bromölla), Marcus Lovén (Fjälkinge)

Träningsmatcher:
Åsum – Önnestad 2 – 3
Tosteberga/Nymölla – Önnestad 0 – 1
Önnestad – Venestad 6 – 2
Yngsjö – Önnestad 4 – 1

 

Österslövs IS

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Träningsmatcher:


Ovan uppgifter kommer från klubbarna. Om det är något som inte stämmer, vänligen maila till .

Fotbollskåne

Skicka in dina tips till Fotbollskåne:

mail:

 

Silly Season