Inför seriestarten: HA Div.6 Sydvästra

Inför seriestarten: HA Div.6 Sydvästra
05 apr
2017

Se nyförvärv, spelarförluster och resultat från träningsmatcher från lagen i HA Div.6 Sydvästra.

468x60

 

Bunkeflo FF

Tränare: Andreas Olsson & Johan Mårtensson

Nyförvärv: Magnus Tingne (GOF IF), Philip Marklund (Skegrie BK), Oliver Oliveros (Östra Torp), Petter Edström (Överums IK), Emil Magnusson (GOF IF), Ted Rosenberg (Tygelsjö BK), Ludvig Hellqvist (Limhamns FF), Linus Nyberg Skanör (Falsterbo IF), Kevin Månsson (Husie IF), Jimmy Vilhelmsson (IFK Klagshamn), Stefan Wrangel (comeback)

Spelarförluster: Mattias Hansson (LB07), Simon Benatti (IFK Klagshamn), Erik Larsson (slutat), Lukas Malm Asknor (slutat), Marcus Ekdahl (pausat).

Träningsmatcher:
Lindeborgs FF – BFF 0-1
Bellevue FC – BFF 0-1
BFF – KSF Srbija 0-1
Skabersjö IF – BFF 6-1
BFF – AIF Barrikaden 3-0
IFK Klagshamn – BFF 6-4


FC Bellevue

Tränare: Caspar Pauckstadt & Per Mårtensson

Nyförvärv: Shaquille Showe (fri), Henrik Holmqvist (Lilla Torg FF), Oliver Norking (IFK Klagshamn).

Spelarförluster: Martin Domell (Hyllie IK)

Träningsmatcher: Ariana FC (3-2 v), Lindeborgs FF (2-2), Oxie IF (8-0 v), Bunkeflo FF (0-1 f), Lilla Torg (2-0 f), Kvarnby (1-3 f), Lilla Beddinge (8-0 v), Seved.

 

FC Möllan

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Träningsmatcher:


Furulunds IK

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Träningsmatcher:


Hallands Nations FF

Tränare: Philip Sjölund och Sinisa Dadic

Nyförvärv: Zacharias Nörgaard, Emil Sundström, Anton Scholander, Esben Mortensen, Avin Alam, Alex Perlaza, Ali Ibrahim, Markus Beckman, Gabriel de Villaines.

Spelarförluster: Oscar Alvarsson, Olof Ringqvist, Nils Malmström, Gabriel Larsson

Träningsmatcher:
0-0 VUK

DM:
0-5 Teknologkåren
2-2 Skansen
1-1 Rosengård F


Harlösa IF

Tränare: Tommy Haglund, Magnus Persson (assisterande)

Nyförvärv: Daniel Johansson (Linero), Hampus Ekdahl (Veberöd), Per Saarinen, Axel Magnusson

Spelarförluster: Johan Jönsson (Hörby)

Träningsmatcher:
Sjöbo 1-7
Teckomatorp 2-1
Löberöd 3-0
T. Hällestad 2-3
Trollenäs 4-0
IFK Ystad 0-7


Heleneholms SK

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Träningsmatcher:


Korpen Malmö IF

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Träningsmatcher:


Lunds FF

Tränare: Sergio Salinas

Nyförvärv: Sergio Salinas (Lunds BK U17) Ronny Calpe ((ass) Lunds BK undgdomslag), Martin Frigge (Södra Sandby IF), Patrick Åberg, Simon Persson, Patricio Valdez, Martin Gambande, Oskar Kindgren, Omid Mirzaie.

Spelarförluster: Balder Sjöberg

Träningsmatcher:


Malmö Boys IF

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Träningsmatcher:


Uppåkra IF

Tränare: Richard Koffed, Mats Johannesson (assisterande)

Nyförvärv: Pontus Oor, Anders Gullstrand, Jonathan Törnell, Nicholas Nazhat (Åkarps IF), Max Svanberg (Harrie FF), Pascal Salem (GIF Nike), Pontus Hildesjö, Kevin Revemark (Staffanstorp United)

Spelarförluster: Johan Nilsson (Genarp), Esad Henic, Emir Hubanic, Admir Blagajcevic, Amir Dznic (Makadonja)

Träningsmatcher:
UIF- Bosna 3-0
UIF-Åkarp 0-0
DM:
UIF-Limhamns FF 0-5
Lindeborg-UIF 1-1
UIF-Dalby 6-1
UIF-Billeberga 5-1


Ovan uppgifter kommer från klubbarna. Om det är något som inte stämmer, vänligen maila till .

Fotbollskåne

Skicka in dina tips till Fotbollskåne:

mail:

 

300x250

http://fotbollsportalen.com/

Silly Season