Inför seriestarten: HA Div.6 Södra

Inför seriestarten: HA Div.6 Södra
05 apr
2017

Se nyförvärv, spelarförluster och resultat från träningsmatcher från lagen i HA Div.6 Södra.

468x60

 

BK Skansen

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Träningsmatcher:


Gislövs IF

Tränare: Nicklas Mattsson

Nyförvärv: Felix Harletun, Johan Wahlden, Leo Ek, Marcus Rundqvist, Mathias Roos. Har även flyttat upp 3 juniorer Markus Lundell, Johan Broberg och Ludvig Danielsson

Spelarförluster: Inga spelare har lämnat

Träningsmatcher:
4 - 4 Gislövs IF - Holmeja IS
2 - 2 Svedala IF - Gislövs IF
2 - 2 Gislövs IF - Tygelsjö BK
0 - 8 Lilla Beddinge BK - Gislövs IF
1 - 2 AC Kvarnby - Gislövs IF
3 - 2 FC Bellevue - Gislövs IF


Holmeja IS

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Träningsmatcher:


Klågerups GIF

Tränare: Mattias Holm

Nyförvärv: Tom Tryde IFK (Lidingö BK)

Spelarförluster: Linus Hovler (Dösjöbro IF), Johan Caapsgård (Svalövs BK), Philip Vågehed (BK Flagg) och Jeff Petersson (Skabersjö IF)

Träningsmatcher: Genarps IF 1 - 3, Vellinge FF 2 - 1, Skegrie BK (DM) 0 - 1, Bara GIF (DM), 2 - 3, Hardeberga BK (DM) 2 - 1


KSF Makedonija

Tränare: Arnel Erovic

Nyförvärv: Khaled El Masri (Korpen), Mohhamed Kaddura (Korpen), Emir Hubanic (Uppåkra), Mostafa Naffah (Korpen), Heid Bakhriyar (Skånekurd), Robert Savic (Srbija).

Spelarförluster: Bedzo Kulego (Bara), Skodran Izmaku (Liria), Aljbert Izmaki (Liria), Lulzim Zaskoku (Liria).

Träningsmatcher:
Makedonija - Barrikaden 3-0
Makedonija - Heleneholm 1-0
Makedonija - Vuk FF 2-4
Makedonija - Tygelsjö 2-0


Lindeborgs FF 1948

Tränare: Peter Nilsson (ny från U19), Elbasan Seljmani (assisterande, ny)

Nyförvärv: Oliver Berghult (Hyllie IK), Morgan Nielsen (Kulladals FF), Gabriel Naranjo Sövgren (Kulladals FF), Fredrik Nilsson (Kävlinge GoIF), Andreas Zaar (Kävlinge GoIF), Mikael Hultkvist (IF Limhamn Bunkeflo), Sanin Bilalovic (comeback)

Spelarförluster: Oskar Andersson (Hyllie IK), Gustav Andersson (Harrie FF), Hugo Berg (Lilla Torg FF), Bashar Jouma (AIF Barrikaden), Derek Wilson (Skegrie BK), Oliver Hillgren (Tygelsjö BK), Niklas Gren, Oscar Cronholm, Fredrik Carlsson, Alexander Andersson, Johan Sundling, Mark Valaji, Johnny Petersson, Senat Memedoski, Serkan Latifoglu (slutat)

Träningsmatcher:
AIF Barrikaden (H) – 1-0
FC Bellevue (H) – 2-2 (MM)
Bunkeflo FF (B) – 0-1 (MM)
Oxie SK (B) – 3-0 WO (MM)
Dalby GIF (H) – 2-3 (DM)
Uppåkra IF (H) – 1-1 (DM)
Limhamns FF (B) – 0-5 (DM)


Oxie SK

Tränare: Ronny Kjellberg och Benny Olsson (Ass)

Nyförvärv: Daniel Öhrnbåge, Martin Backman, Kevin isgren, Karl Lott, Magnus Holmberg, Oscar Mårtensson, Luis Betanzos, Uppflyttade från 02 laget är Simon Petterson och Joakim Norlen, Ayub Akbari och Marcus Böös tillbaka efter uppehåll.

Spelarförluster: Philip Essfors (Svedala), David Oganesian och Jonathan Stensson (Kvarnby) Mattias Schöön (Skegrie) Amir Zecovic (Bunkeflo).

Träningsmatcher:
Malmö korpen - Oxie 2-2
Oxie - Helenholm 4-3
Oxie - Gylle 3-0 (DM)
Örtofta - Oxie 5-2 (DM)
Oxie - Arlöv 0-5 (DM)


KSF Srbija Malmö

Tränare: Vlado Kostic

Nyförvärv: Sebastian Parera (Liria IF), Leo Andersson (Kvarnby IK), Christoffer Sörensson (IFK Klagshamn), Heydar Ryahi (Lindeborg FF), Aleksandar Jovanovic (Västra Ingelstad IS), Jesper Ivklint (Heleneholms SK), Isidoro Frias (Korpen IF),

Spelarförluster: Kim Hermansson (Hyllie IK).

Träningsmatcher:
Bunkeflo FF 1-0 (DM)
AIF Barrikaden 4-0 (DM)
Skabersjö IF 3-3 (DM)
Korpen IF 2-3, 2-1
Heleneholms SK 4-3


Seveds FK

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Träningsmatcher:


Skanör Falsterbo IF

Tränare: Mats Karlsson

Nyförvärv: Kim Håkansson (Svedala IF)

Spelarförluster: Linus Nyberg (Bunkeflo FF), Sebastian Kellgren (Kvarnby IK), Filip Levin, Henrik Wessberg, Andrèe Sandèn

Träningsmatcher:
Västra Ingelstad IS – Skanörfalsterbo IF 0-3
Skanör Falsterbo IF – Ariana FC 2-5
Skanör Falsterbo IF – Näsets FF 4-2
Korpen Malmö IF – Skanör Falsterbo IF 6-1


Svedala IF

Tränare: Jan Alm & Peter Håkansson

Nyförvärv: Alexander Larsson (BK Kick), Markus Tinmark & Jesper Holmqvist (BK Höllviken), Philip Essfors (Oxie SK), Gustav Hagman (Näset).

Spelarförluster: Alexander Stenhede (slutat), Kevin Otto & Samuel Rosdal (Skånekurd FF), Simon Ingheden, Stefan Nordborg, Rasmus Lejon, Kim Hägg (Skabersjö IF), Pelle Schumacher (Östra Torp Smygehuk), Tim Mohlin-Törringer (BK Flagg)

Träningsmatcher:
Bosniska Behar 6-4, Gislövs IF 2-2, Holmeja IS 1-1, Skabersjö IF 0-1, Klågerups GIF 1-1. DM Malmö Boys 1-1, DM Ariana FC 1-2


Västra Ingelstad IS

Tränare: Roger Nilsson

Nyförvärv: Jonathan Fehland, Robin Bolin, Niklas Sidnert, Theodor Joannou Nielsen, Salah Amore

Spelarförluster: Jonathan Persson (Hyllie IK), Jesper Stjärna (Vellinge FF), Pontus Almén (Vellinge FF), Martin Laneryd (slutat)

Träningsmatcher:
Södra Sandby 2-2
Ystad IF FF 0-6
Blentarps BK 0-6
Harlösa IF - 1-2
Bara 1-4
Gylle AIF


Ovan uppgifter kommer från klubbarna. Om det är något som inte stämmer, vänligen maila till .

Fotbollskåne

Skicka in dina tips till Fotbollskåne:

mail:

 

300x250

http://fotbollsportalen.com/

Silly Season