Inför Div.5 Sydöstra

Inför Div.5 Sydöstra
06 apr
2015

Vår artikelserie rullar vidare och turen har kommit till Div.5 Sydvästra B. Se alla övergångar i serien.

 

Blentarps BK
Tränare: Johan Martinsson
Nyförvärv: Rikard Hansson
Förluster:
Träningsmatcher:

FC Österlen
Tränare: Allan Lundbladh (ny)
Nyförvärv: Hugo Brink (Sjöbo IF), Christian Lydén (Liga 06 IF),
Miguel Vergara (Spjutstorps IF), Viktor Persson (Spjutstorps IF), Rikard Svensson (Smedstorps IF), Magnus Sassersson (Smedstorps IF), Chris Lindskog (Smedstorps IF), Johan Thuvesson (Smedstorps IF), Kristoffer Persson (Skillinge IF)
Förluster: Filip Mårtensson (Spjutstorps IF), Robin Christoffersson (Charlo), Emil Christoffersson (Charlo), Filip Persson (Öja FF)
Träningsmatcher:
IFK Ystad, oavgjort 3-3
Spjutstorps IF, vinst 5-3
Lunnarps BK, förlust 1-5
27/3 Tomelilla IF
1/4 Vanstads IF (YA-cupen)
12/4 seriepremiär, Sjöbo IF (Borta)

Hammenhögs IF
Tränare:
Nyförvärv:
Förluster:
Träningsmatcher:

IFK Simrishamn
Tränare:
Nyförvärv:
Förluster:
Träningsmatcher:

IFK Ystad FK
Tränare: Emanuel Jönsson
Nyförvärv: Amir Suhodolli och Christoffer Olsson (Öja), Ajdin Fikic (Ystads IF), Timmie Paulsson (Skillinge), Tobias Tell (Sövestad), Dennis Wester, Andreas Sjeren, Sebastian Rasmusson och Richard Löfgren (alla comeback)
Förluster: Andreas Andersson och Philip Åkesson (Köpingebro)
Träningsmatcher: Genarp 5-0, FC Österlen 3-3, Lunnarp 0-2, Gärsnäs 6-1.

Janstorps AIF
Tränare: Per Viktorsson
Nyförvärv: Martin Turban ( Skurups AIF ), Jonathan Claesson ( Skurups AIF ), Pontus Olsson ( Skurups AIF ), Milton Ekblad ( Skurups AIF ),  
Mattias S Jönsson ( Skurups AIF ), Rasmus Johansson ( Skurups AIF ),
Agelos Demdal ( BW 90 ), Christian Friberg ( Hyllie IK ), Abdul Rahman Ali ( Hyllie IK ), Oliver Norking ( Hyllie IK ), Simon Hansson ( Blentarps BK ), Mikael Einbjörn ( Blentarps BK ), Christer Persson ( Rydsgårds AIF ), Simon Kruus ( Rydsgårds AIF ), Nicklas Persson ( Skivarps GoIF ), Andreas Kellerman ( YIF ), Freddy Andersson ( Nydala IF ), Lucas Kronwall ( Klubblös ), Johan Holmberg ( Klubblös ), Fredrik Pihl ( Klubblös ), Gustav "Gutti" Lööw
Förluster: Hampus Ylinen
Träningsmatcher:
Jaif – Bunkeflo 3-1
Ewertscup:
Vellinge FF- Jaif 3-3
Kävlinge – Jaif 0-3
Holmeja – Jaif 3-3
Örtofta – Jaif 1-2
FC Möllan –Jaif 3-1
Västra Ingelstad – Jaif 1-2
Jaif – VVK 9-0
Semifinal: Jaif – Örtofta 5-0
DM
Jaif- Löberöd 2-0
Jaif – Ystads IF 2-0
Dalby GIF – Jaif 0-9
Slutspel 1:2
Vinslöv – Jaif 3-4
Träningsläger 3/4 till 10/4 i Turkiet.

Liga 06 IF
Tränare: Tommy Johnsen
Nyförvärv: Ricky Sjölander (Spjutstorps IF), Simon Jönsson (Spjutstorps if), Romal Hamid (Glemmingebro if) Hamlet Svedin (Bunkeflo FF), Viktor Hagenkötter  (Comeback)
Förluster: Erik Larsson (Öja ff), Christian Lyden ( FC Österlen), Jonathan Andersson (Österlen FF Junior), Axel Härstedt (Tomelilla if junior) Linus Nilsson (Slutar)
Träningsmatcher:
Önneköp-Liga 2-2
Liga-Köpingebro 2-2
Vanstad-Liga 4-3
Svenstorp-Liga 2-7
Spjutstorp- Liga 0-1

Lövestads IF
Tränare:
Nyförvärv:
Förluster:
Träningsmatcher:

Sjöbo IF
Tränare: Dan Sandberg
Nyförvärv: Richard Strand (Vanstad/Österlen FF), Niclas Sandberg (Hörby FF), André Wihlborg (Vanstad), Elias Dagner (Lövestad), Emil Wihlborg (Vanstad)
Förluster: Filip Måbring (Slutat), Hugo Brink (Österlen FF), Anyelo Avila (Tomelilla), Jesper Andersson (Lunds BK)
Träningsmatcher:
Sjöbo IF - Löberöd 5-2
Veberöd- Sjöbo IF 8-0
Sjöbo-Rörum SK 4-1
Sjöbo-BW90 1-3
Anderslöv- Sjöbo IF 1-2
Rydsgård - Sjöbo IF
Öja - Sjöbo IF

Skurups AIF
Tränare: Stefan Christoffersson
Nyförvärv: Johan Christoffersson (Limhamns FF), Rasmus Nilsson (Öja FF), Tim Rode (Viridis Skurup FC), Anders Gudmundsson (Näsets FF)
Förluster: Patrik Nilsson (Gislövs IF), Marcus Hansson (Rydsgårds AIF), Martin Turban, Jonathan Claesson (Janstorps AIF).   Magnus BohmanPer Andersson, Eddie Evans Slutat.
Träningsmatcher:
BFK Behar-SAIF 1-3
Skegrie BK-SAIF 1-6
Limhamns FF-SAIF 2-1
ÖT Smygehuks FF 5-0
Anderslövs BOIK-SAIF 1-5
Torna Hällestads IF 0-3
SAIF-Billesholms GIF 1-0

SoGK Charlo
Tränare: Kent Nilsson
Nyförvärv: Sami Chermiti, Jakob Bowers, Daniel Pettersson, Ingemar Pettersson, Linus Theander, Tobias Rasmusson, Benjamin Kovacevic, Peter Nielsen, Robin Christoffersson
Förluster: Jeppe Simonsen
Träningsmatcher:
SoGK Charlo - Rydsgårds AIF   3-2
SoGK Charlo - Öja FF                  2-1
SoGK Charlo - Lövestads IF      3-1
SoGK Charlo - BW 90                 0-1
SoGK Charlo - Ystads IF            1-3

Önneköps IF
Tränare:
Nyförvärv:
Förluster:
Träningsmatcher:


Saknas det uppgifter här? Skicka ett mail till .

Fotbollskåne

Skicka in dina tips till Fotbollskåne:

mail:

 

Silly Season