Inför seriestarten: Inför HA Div.5 Nordöstra

Inför seriestarten: Inför HA Div.5 Nordöstra
06 apr
2017

Se nyförvärv, spelarförluster och resultat från träningsmatcher från lagen i HA Div.5 Nordöstra.

 

Bjärnums GoIF

Tränare: Stefan Reimer, Stefan Lindell

Nyförvärv: Niklas Borgström (Mala IF), Wille Christiansson (Club Calcio(kom i somras)), Noak Wanstadius (uppflyttad från egna leden)

Spelarförluster: MartinOlofsson, Pontus Lindell och Olof Martinsson (slutat)

Träningsmatcher:
BGI-Nävling 2-1
BGI -Hörja 6-0
BGI-Hjärsås/Värestorp 1-0
BGI-Hanaskog 0-0
BGI-Eket 1-1
Örkelljunga-BGI 2-2


Broby IF

Tränare: Stefan Hansson (ny)

Nyförvärv: Baraka Sebise (Sibbhults IF), Lukas Hansson, Daniel Aronsson, Viggo Bengtsson och Melker Örden (uppflyttade från ungdom)

Spelarförluster: Måns Lilja (Östanå Bruks IF), Fabian Grahn o Dennis Berg (Glimåkra IF), Rasmus Johansson (IFK Knislinge)

Träningsmatcher:
Åhus HBK-Broby IF 1-1
Broby IF-IFK Knislinge 7-2
Broby IF-Sibbhults IF 2-1
Delaryd/Pjätteryd-Broby IF 2-2
Mala IF-Broby IF 1-2


Fjälkinge IF

Tränare: Robin Olsson, Jonas Mattsson (assisterande)

Nyförvärv: Robin Gunnarsson (Åhus HBK), Sebastian Ristevski (Åsum), Henrik Rydberg (comeback), Andreas Dickson (comeback), Carl Svensson (Linderöd), Markus Loven (Önnestad), Andre Ekberg (Östra Sönnarslöv)

Spelarförluster: Sanjin Tufek, Jetmir Bucolli, Amir Sadiq, Berat Gjyrevci, Hayder Ali, Adnan Becirovic, Dawid Drzymala

Träningsmatcher:
Fjälkinge 5 - 1 Viby
Fjälkinge 2 - 2 Yngsjö
Fjälkinge 8 - 1 Everöd
Fjälkinge 5 - 1 Jämshög
Fjälkinge 1- 2 Vittskövle
Bromölla U 3 - 1 Fjälkinge
Träslövsläge - Fjälkinge


Glimåkra IF

Tränare: Michael Reinholdt Johnsson, Marcus Niklasson (ass)

Nyförvärv: Nils Berg (Hanaskogs IS), Felix Wedenell (Hanaskogs IS), Didrik Nilsson (Sibbhults IF), André Nilsson (Sibbhults IF), Fabian Grahn (Broby IF), Dennis Berg (Broby IF), Oscar Schüller (Hjärsås/Värestorp IF), Hayder Ali (Fjälkinge IF), Adnan Becirovic (Fjälkinge IF), Olle Nyman (IFK Osby), Ahmad Amiri (IFK Osby)

Spelarförluster: Jeton Curri (Srömsborgs IF)

Träningsmatcher:
GIF - Hanaskogs IS 1-1
GIF - Hjärsås/Värestorp IF 0-1
GIF - Sibbhults IF 3-1
IFK Osby - GIF 2-1
GIF - Wittskövle IF 3-0
GIF - Jägersborgs IF 0-1
GIF - Nävlinge IF 2-1
GIF - Lönsboda GoIF 5-2
GIF - Olofströms IF (Blekinge)
GIF - Delaryd/Pjätteryds IF (Småland)
GIF - Liatorp/Eneryda IF (Småland)


Kiaby IF

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Träningsmatcher:


Näsby IF

Tränare: Sejdi Bajrami

Nyförvärv: Artan Alia, Sanjan Tufek, Niklas Nordgren, Amir Sadik

Spelarförluster: Milot Kryeziu, Fahro Dusanovic

Träningsmatcher:
FC Liria - Näsby if 3-6
Näsby if - Österslöv 6-2
Näsby if - Wä IF 1-6


Ovesholms IF

Tränare: Peter Lindquist (Ny från FC Hessleholm), André Bengtsson ((assisterande) Ny från Hanaskog IS)

Nyförvärv: André Bengtsson (Hanaskog IS), André Friberg (Svärtinge IF), Ali Kadhim (Wä IF), Adrian Ly (Nosaby IF), Niklas Andersson (Östra Sönnarslöv IF), Anton Nyström (Degeberga GOIF), Björn Johnsson (Linderöds IF).

Spelarförluster: Tim Lönn (Åhus HBK), Mattias Thurban (Tollarps IF), Patrik Winberg (Venestads IF)

Träningsmatcher:
Ovesholms IF - Everöds IF 4-0
Ovesholms IF - Tollarps IF 2-2
Ovesholms IF – Vittskövle IF 0-5
DM Matcher:
Ovesholms IF – IFK Knislinge 2-1
Ovesholms IF - FC New Life 12-2
Ovesholms IF – Linderöds IF 6-1


Tosteberga/ Nymölla IF

Tränare: Jesper Karlsson

Nyförvärv: Sebastian Åkerman (Ifö/Bromölla), Bendikt Borgström (Sölve BK), Nikita Saski (Fågelfors IF) samt comeback av Mathias Häggström, Stefan Nord och Joel Persson

Spelarförluster: Ludvig Nilsson (Edenryds IF), Spiros Kapsos (IK Kamp) och Zerudin Jusopovic (åter till Ifö/Bromölla IF)

Träningsmatcher:
Olofströms IF 3-3
Edenryds IF 0-1
Önnestads IS 0-1
Vanneberga IF 1-0
Jämshögs IF 2-2
Åhus IF 3-0


Vankiva IF

Tränare: Besnik Vilanca & Besnik Dibrani

Nyförvärv: Inga

Spelarförluster: Lundrim Dreshaj, Istivan Jamah, Mazze Ali.

Träningsmatcher:
Rössjöholm - VIF 0-4
Örkeljunga - VIF 0-3
VIF - Nävlinge 3-2
VIF - Söddala 1-3
Vinslöv - VIF 0-3


Vinslövs IF

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Träningsmatcher:


VMA IK

Tränare: Stefan Persson

Nyförvärv: Jonas Modig, Anton Nordfeldt och Otto Evesson (alla från Hanaskog IS).

Spelarförluster: Samuel Jonsson (till Hjärsås/Värestorp)

Träningsmatcher: Mot Knislinge seger 7-1, mot Yngsjö seger 5-3, mot Hjärsås/Värestorp 0-0, mot Hanaskog seger 5-0, mot Åsum seger 4-0


Åsums BK

Tränare: Andreas "Boven" Svensson

Nyförvärv: Jens Fredriksson och Omid Shateri (Wä IF), Benjamin Birgersson, Gentian Dobraj och Nexhat Halili (Kristiasntads FC U19), Milot Kryzieu (Näsby IF), Elvis Rama (Kristianstad BoIS), Luan Ajvazaj (Lagans AIK)

Spelarförluster: Erik Lindberg (Skepparslövs IF), André Sellgren (Vanneberga IF) och Oskar Svensson (Bjuvstorps FF)

Träningsmatcher: Olofström 4-6, Önnestad 2-3, Hanaskog, VMA IK, Vittskövle


Ovan uppgifter kommer från klubbarna. Om det är något som inte stämmer, vänligen maila till .

Fotbollskåne

Skicka in dina tips till Fotbollskåne:

mail:

 

Silly Season