Inför seriestarten: HA Div.5 Östra

Inför seriestarten: HA Div.5 Östra
06 apr
2017

Se nyförvärv, spelarförluster och resultat från träningsmatcher från lagen i HA Div.5 Östra.

 

Hammenhögs IF

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Träningsmatcher:


IFK Ystad FK

Tränare: Björn Peters (ny för året, f.d. spelare i IFK)

Nyförvärv: David Nilsson, Sebastian Magnusson, Linus Rohdin (alla från Öja FF), Jim Nilsson, Simon Jönsson (båda från LIGA 06), Kim Krondahl (Tomelilla IF), Tobias Rasmusson (Charlo), Mattias Persson (Lövestad) och Oskar Anderberg (LB 07).

Spelarförluster: Emir Hadzic (Mölndal), Mattias Thulin (Gärsnäs), Joakim Nathorst (Smedstorp), Armin Barakovic och Edin Suljanovic (Onslunda). Ingen av dessa spelade några seriematcher 2016.

Träningsmatcher: Östra Torp 1-1, FC Trelleborg 2-2, Skabersjö 7-0, Skivarp 3-2,IFK Simrishamn 3-6, Anderslöv 1-0 och Harlösa 7-0.


Köpingebro IF

Tränare: Jörgen "Åby" Göransson

Nyförvärv: Alex Olsson (Öja FF), Anton Karlsson (Öja FF), Erik Larsson (Öja FF), Sebastian Lindén (Charlo), Fredrik Persson (FC Österlen), Daniel Ljungberg (Kiviks AIF), Abdi Aziz Biihi (Svenstorp IF), Muyatwac Kanyanta Chipopola (Namibia), Jeppe Aagaard Simonsen (Ystads IF), Poul Simonsen (Skurups AIF), Kevin Ekvall (Liga06 IF)

Spelarförluster: Roger Håkansson (klubb inte klar)

Träningsmatcher:
Höörs IS - Köpingebro IF (spelades som testmatch i december) 2-2
Esperöds SK - Köpingebro IF 0-3
Köpingebro IF - Gärsnäs AIS, spelas fredag
Köpingebro IF - Smedstorps IF, spelas söndag
Köpingebro IF - Höörs IS
Köpingebro IF - Tomelilla IF
Wä IF - Köpingebro IF


Liga 06 IF

Tränare: Johan Jonasson

Nyförvärv: Adam Svensson, Jim Nylander, Mattias Andersson, Joachim Bing, Axel Härstedt, Jonathan Andersson, Anton Olsson, Daniel Moberg, Tim Rix, Simon Persson

Spelarförluster: Andreas Mårtensson, Benny Hallström, Kenny Hallström, Ricky Sjölander, Jim Nilsson, Simon Jönsson, Kevin Ekwall, Ahmad Alabdullah

Träningsmatcher:
LIGA 06 IF – Sövestad IF 3-0
LIGA 06 IF – Skivarp GoIF 1-2
LIGA 06 IF – Tomelilla IF 1-3
LIGA 06 IF – Sankt Olof IF 3-1


Lunnarps BK

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Träningsmatcher:


Lövestads IF

Tränare: André Lidholm

Nyförvärv: Johan Wall och André Lidholm (Österlen FF), Marijo Pacin (Sjöbo IF), Tobias Eriksson (AC Kvarnby), Joel Olsson och Casper Björk (Esperöds BK), Oliver Göransson (Lunnarps BK) Mattias Högström (FC Österlen), Magnus Rask (Ystad IF F)F, Ola Bengtsson (Öja FF)

Spelarförluster: Alexander Jönsson, Ponthus Nilsson och Jonatan Olsson (Esperöds BK), Alexander Johansson och Christopher Johansson (Limhamns FF), Mattias Persson (IFK Ystad FK), Sebastian Månsson (Häljarps IF), Daniel Döhle (Janstorp AIF), Johan Elvström (Tomelilla IF), Marcus Sjölin (Lunnarps BK)

Träningsmatcher:
LIF-Önneköp IF 5-0
Charlo-LIF 2-4
Askeröd- LIF 0-2
LIF-Skånekurd 3-2
Rydsgård-LIF 3-1


Sjöbo IF

Tränare: Paul Nilsson, Carsten Persson, Stefan Jonsson, Patrik Håkansson, Daniel Löf och Niklas Weberg

Nyförvärv: Albin Bjurnemark (Uppflyttad från ungdomsled), Elias Dagner (Skurups AIF), Mathias Persson (Comeback), Christian Mårtensson (Wollsjö AIF), Martin Sjölin (Wollsjö AIF), Erik Karlsson (Ystad IF FF), Admir Shkodra (Lunnarps BK), Simon Rosén (Skivarps GOIF), Simon Andersson Holmström (Veberöds AIF).

Spelarförluster: André Wihlborg (Veberöds AIF), Sebastian Petersen (Blentarps BK), Thim Petersen (Blentarps BK), Daniel Svensson (Bjärreds IF)

Träningsmatcher: Harlösa IF (7-1), Veberöds AIF (2-6), Öja FF (2-0), Vanstad IF (3-3), Lunnarps BK (2-1), YA-CUP Svenstorps IF (5-1), YA-CUP Skurups AIF (2-0)


Spjutstorps IF

Tränare: Semir Kovacevic

Nyförvärv: Adis Puskar (Tomelilla IF), Pelle Pettersson (Tomelilla IF), Christian Magnusson (Lunnarps IF), Martin Ingelsson (IFK Malmö)

Spelarförluster: David Lasson (Smedstorps IF), Jesper Jensen (Lunnarps IF), Glenn Malmros (Vanstad IF), Faruk Hashani (Onslunda IF), Mirsad Hashani (Onslunda IF)

Träningsmatcher:
Gärsnäs AIS-SIF 8-1
Rydsgård AIF-SIF 3-1
Smedstorps IF-SIF 4-2
Brösarps IF-SIF 1-2
SIF-Genarp 0-3
SIF-Smedstorp 5-0
SIF-Janstorp 1-4


Tollarps IF

Tränare: Mattias Thurban, Robert Wanstadius (assisterande)

Nyförvärv: Dennis Dahlberg (Linderöd), Oskar Svensson (Linderöd), Mattias Thurban (Ovesholm), Akam Ibrahim (Lunds FF).

Spelarförluster: hattab Al-Sabaawi (Saxemara), Rickard Svensson (Linderöd).

Träningsmatcher:
Hanaskog-Tollarp 4-2
Tollarp-Ovesholm 2-2
Tyringe-Tollarp DM 1-1
Wä-Tollarp 0-4
Tollarp-Skepparslöv DM 6-0
Höör- Tollarp 0-9
Tollarp- Linderöd 2-2


Vittskövle IF

Tränare: Torbjörn Nilsson (2:a året).

Nyförvärv: Johan Jönsson (Kamp), Tobias Lindholm (Brösarp).

Spelarförluster: Niklas Persson (Önnestad), Erik Tomasson (Sibbhult), Tobias Knutsson (Gärds Köpinge)

Träningsmatcher:
lör 18 feb 2017, 11:00 Vittskövle IF - Vanneberga IF 3 - 2
lör 25 feb 2017, 15:00 Vittskövle IF - Linderöds IF 3 - 0
lör 4 mar 2017, 12:00 Glimåkra IF - Vittskövle IF 3 - 0
lör 11 mar 2017, 15:00 Vittskövle IF - Hanaskogs IS Inställd
lör 18 mar 2017, 13:00 Fjälkinge IF - Vittskövle IF 1 - 2
lör 25 mar 2017, 13:00 Ovesholms IF - Vittskövle IF 0 - 5
lör 1 apr 2017, 15:00 Vittskövle IF - Åsums BK 2 - 2


Ystads IF FF

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Träningsmatcher:


Åhus IF

Tränare: Mats Johansson

Nyförvärv: Mats Henrysson (Österslövs IF) Arben Mehmeti (Österslövs IF)

Spelarförluster: Inga

Träningsmatcher:
ÅIF-Yngsjö IF 3-2
Tosteberga/Nymölla-ÅIF 3-0
ÅIF-Vanneberga IF 1-0
ÅIF-Ystads IF/FF 2-1

 

Ovan uppgifter kommer från klubbarna. Om det är något som inte stämmer, vänligen maila till .

Fotbollskåne

Skicka in dina tips till Fotbollskåne:

mail:

 

Silly Season