Inför seriestarten: HA Div.4 Nordvästra

Inför seriestarten: HA Div.4 Nordvästra
07 apr
2017

Se nyförvärv, spelarförluster och resultat från träningsmatcher från lagen i HA Div.4 Nordvästra.

 

Billesholms GIF

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Träningsmatcher:


Harrie FF

Tränare: Daniel Diethelm (ny), Novo Zindovic (assisterande ny)

Nyförvärv: Christoffer Bemergård (FK Besa), Isak Dovren (Södra Sandby IF), Abdulmajid Al Hamwi (Vinslövs IF), Gustav Hansson (Lindeborgs FF), Adil Adlouni (Snogeröds IF), Adam Qvist (Juniorlaget), Maher El Tahan (Eslövs BK), Joakim Lundqvist (Juniorlaget), Ermin Djulic (Höörs IS), Gabriel Welin (Juniorlaget), Nderim Shuti (Höörs IS), Samuel Johansson (Juniorlaget), Nzams Guillaum Bwene (BW 90)

Spelarförluster: Max Svanberg (Uppåkra IF), Johan Dahlberg (Uppåkra IF), Joakim Persson (Eslövs BK), Danny Hansen (Genarps IF)

Träningsmatcher:
Harrie FF - Limhamns FF 2-3
Harrie FF - Furulunds IK 4-1
Harrie FF - LB 07 3-0
Harrie FF - Lunds BK(U19) 3:-1
Harrie FF - Snogeröds IF 3-1
Harrie FF - Bosna SK 4-1
Harrie FF - FBK Balkan


Helsingborgs Östra IF

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Träningsmatcher:


Klippans FF

Tränare: Mikael Christenson o Johan Eliasson

Nyförvärv: Boban Stankovic (Perstorp Bälinge IK), Semir Ahmetovic (Perstorp Bälinge IK), Joel Ahlberg (Eskilsminne IF), Adam Borg (Vedby Rönne IF), Konrad Wallin (Vedby Rönne IF), Max Gustafsson (Hässleholms IF), Theodor Thorné (Kågeröds BoIF), Johan Osmanov (Helsingborgs IF), Emil Lundin (HIF Akademin), Ludvig Nilsson (Ängelholms FF), Joakim Falk (Norra Rörums SK), Rasmus Andersson (Höganäs BK), Fredrik Lindgren (Höganäs BK), Johan Olsson (comeback i år tidigare spelat i IFK Hässleholm)

Spelarförluster: Nisse Månssson (Växjö BK), Fredrik Carlsson (ej ny klubb klar), Marius Paris (Bjuvstorps FF), Majki Banjas (Bjuvstorps FF), David Mindic (Croatia Helsingborg), Matti Sobon ej ny klubb klar)

Träningsmatcher:
Högaborg U19 5 - 1
ÄFF A 0 - 2
Höganäs 1 - 3
Kopparmöllan 6 - 2
Ljungbyhed 3 - 0
Högaborg A 2 - 1
Tågarp 0 - 2
Hjärnarp 2 - 2
Kågeröd 2 - 1
Ödåkra 6 - 1
Perstorp Bälinge 3 - 2
Örkelljunga 2 - 1
Lödde 0 -4
Hjärnarp 9 - 2
ÄFF U19 1 - 2


Ramlösa Södra IF

Tränare: Leif Jönsson

Nyförvärv: Axel Holmqvist (Eket), Hassan El Makdah (Högaborgs BK)

Spelarförluster: Tim Eskilsson, Tom Eskilsson, Patrik Pedersen

Träningsmatcher: Blandad utdelning.


Råå IF

Tränare: Anders Schönberg

Nyförvärv: Vlad Madaras (Hittarp IK), Andreas Örum (Ödåkra IF), Ludvig Rydström (Eskilsminne IF), Lukas Linderström(Hbg Östra)

Spelarförluster: Kalle Neale(Åstorp), Martin Ndreca(Höganäs), Phillip Alm(Perstorp)

Träningsmatcher:
Råå IF – Helsingborg Östra 2-2
Ödåkra – Råå IF 5-3
Råå IF – Astrio 2-2
Råå IF – Fortuna 1-2


Skånekurd FF

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Träningsmatcher:


Södra Sandby IF

Tränare: Mahsum Kartal

Nyförvärv: Jackob Bowers (SoGK charlo), Mustafa Seoud (Askeröd), Kosovar Gashi (Askeröd)

Spelarförluster: Isak Dovren (Harrie), Martin Frigge (Lunds FF)

Träningsmatcher:
Västra Ingelstad - SSIF 2-2
Linero - SSIF 3-3
Genarp - SSIF 0-1
SSIF - FK Besa 7-3


Tågarps AIK

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Träningsmatcher:


Vejby IF

Tränare: Magnus Arvidsson och Martin Alm (Nya)

Nyförvärv: Adam Gustavsson (Förslöv), Filip Bengtsson och Joel Hall, (Grevie), Oscar Batres och Linus Ljunggren (Västra Karup), Simon Nilsson (Billesholm), Zeyn S-Latef, Alfred Åkesson, Hugo Olsson, Frederik Thomassen (Ängelholms FF)

Spelarförluster: Albin Subasic, Benjamin Bekic, Oskar Hedström, Anton Larsson, Roy Hoang, Achmed Abdulal, Robin Häggström

Träningsmatcher:
Vejby - ÄFF U19 3-4
Snöstorp Nyhem - Vejby 4-4
Vejby - Hbg Östra 6-1
Vejby - Råå IF 3-1
Vejby - Glumslöv 1-2
Vejby - BK Astrio 1-2


Åstorps FF

Tränare: Stefan Ramsten (huvudtränare) och Markus Karlsson (assisterande)

Nyförvärv: Markus Karlsson ((spelande hjälptränare) Höganäs BK), Fredrik Olsson (IF Salamis), Tom Gustavsson (Glumslövs FF), Jason Johnson (Högaborgs BK), Tarik Barny (Helsingborgs Östra IF), Kalle Neale (Råå IF), Simon Fransson (Helsingborgs Östra IF), Victor de Silva (Helsingborgs Östra IF), Markus Johannesson (Helsingborgs Östra IF), Adunis Almadjed (Helsingborgs Östra IF), Anton Ågren (Ängelholms FF), Robin Kakaniklic (Eskilsminne IF)

Spelarförluster: Igor Antolovic (Croatia), Peter Johansson (Bjuvstorps FF), Joshua Andersson (Råå IF), Linus Persson (Slutar), Tobias Lantz (Slutar), Björn Lagergren (Slutar), Marcus Lindberg (Slutar), Christofer Fredriksson (Slutar), Stefan Ramsten (Blir huvudtränare)

Träningsmatcher:
Åstorps FF – FC Kopparmöllan 9-3
Höganäs BK – Åstorps FF 1-1
Åstorps FF – Glumslövs FF 2-1
Åstorps FF – Helsingborgs AIS 3-2
Åstorps FF – Bjuvstorps FF 5-1
Åstorps FF – Hjärsås/Värestorp IF 0-1
Åstorps FF – Kågeröds BoIF 3-2
Högaborgs BK – Åstorps FF 0-3
Åstorps FF – Grevie GIK 4-1


Ödåkra IF

Tränare: Solo Hammar, Daniel Waldh (assisterande)

Nyförvärv: Kim Andersson (Bjuvstorp), Jim Fries (Bjuvstorp), Axel Christensen (Högaborg), Elyess Labidi (Högaborg), Lucas Persson, Timmie Eskilsson (Ramlösa Södra), Jacob Hansson (ÄFF)

Spelarförluster: Mattias Lindström (Tränare i Tvååker), Mattias Olsson (Bjuvstorp), Petrus Hägne (Väsby), Daniel Eliasson (Viken), Zebastian Melkersson (FC Canarias), Robin streifert (åter Ängelhoms FF efter lån), Andreas Örum (Råå IF), Johannes de leeuw (uppehåll), Rasmus Malmlöf (Uppehåll) , Sam Gibba (Stattena IF)

Träningsmatcher:
HAIS-ÖIF 2-5
Bjuvstorp IF-ÖIF 3-2
ÖIF-Höganäs BK 1-3
Klippan FF-ÖIF 6-1
ÖIF-Råå IF 5-3
ÖIF-Eskilsminne IF 3-0
Sögne FK-ÖIF 0-1
Vejby IF-ÖIF 3-0

 

Ovan uppgifter kommer från klubbarna. Om det är något som inte stämmer, vänligen maila till .

Fotbollskåne

Skicka in dina tips till Fotbollskåne:

mail:

 

Silly Season