Inför seriestarten: HA Div.4 Sydvästra

Inför seriestarten: HA Div.4 Sydvästra
07 apr
2017

Se nyförvärv, spelarförluster och resultat från träningsmatcher från lagen i HA Div.4 Sydvästra.

 

BK Flagg

Tränare: Alexander Burman

Nyförvärv: Tim Mohlin Törringer, Galal Rasho, Kevin Hörqvist, Artur Gornacki, Gustav Brandt, Suad Mujkovic, Damian Vidner

Spelarförluster: Dejan Lukanic, Rasmus Nilsson, Mikael Torres, Victor Lindström, Christopher Enarsson, Karl-Johan Löfgren, Jesper Löfgren, Amar Islamagic, Johan Laursen

Träningsmatcher: BK Balkan, Malmö City FC, GIF Nike, Kulladals FF, Hyllie IK, BK Höllviken, Skegrie BK


BK Höllviken

Tränare: Tim Jörvall & Martin Silvhed

Nyförvärv: Adnan Besic (Lilla Beddinge), Adam Norén (ÖT Smygehuk), Andreas Wihlborg (FC Höllviken)

Spelarförluster: Marcus Swane (Kulladal), Robin Nylen (Bjärred), Marcus Tinnmark (Svedala), Jesper Homqvist (Svedala), Johan Dahlgren (Limhamns FF)

Träningsmatcher: Pelister 11-1, IFK Trelleborg 0-5, Skegrie 4-5, Ramlösa 1-1, Anderslöv 4-1, Limhamns FF 1-1, Vellinge FF 1-5


FBK Balkan

Tränare: Sebatin Avci och Firat Sahan

Nyförvärv: Firat Sahan (Prespa Birlik), Daniel Jovanovic (IFK Trelleborg), Dano Asani (Kvarnby IK), Evvel Husic (IFK Malmö), Mohammed Ryahi och Kubilay Avci (BK Olympic), Veljko Lekic (FC Rosengård).

Spelarförluster: Deni Dulji (Veberöds AIF), Bozidar Dragic (Vuk FF), Karl Björnstedt (NK Croatia), Ifri Slaouti (Hörby FF)

Träningsmatcher:
LB07 - FBK Balkan 2-3
Malmö City FC - FBK Balkan 1-4 (MM)
FBK Balkan - Rosengårds FF 7-0
FBK Balkan - BK Flagg 2-1 (MM)
Husie IF - FBK Balkan 0-4 (MM)
ÖT Smygehuk FF - FBK Balkan 2-5
FBK Balkan - Eslövs BK 7-2
Staffanstorp United - FBK Balkan 0-2
Kvarnby IK - FBK Balkan 3-3 , (4-3 efter straffar (MM))


FC Trelleborg

Tränare: Peter Nilsson

Nyförvärv: Dennis Petersson, Andreas Hansson (Trelleborgs FF) Alexander Andersson (IFK Trelleborg), Pontus Nilsson (Anderslövs Boik)

Spelarförluster: Robin Olsson (IFK Trelleborg) Emil Grimbe (Kvarnby) Fredrik & Patrik Hallili, Linus Bladh (Skansen)

Träningsmatcher:
Smygehuks FF - FCT 1 - 3
Anderslövs Boik - FCT 2 - 2
FC Trelleborg - IFK Ystad 2 - 2
FC Trelleborg - Lunds BK U19 2 - 2
FC Trelleborg - Värnamo Södra 2 - 2
FC Helsingör U19/21 - FC Trelleborg 2 - 2


GIF Nike

Tränare: Per Harrysson, Alex Ekström & Janne Strandberg

Nyförvärv: Emil Blennow (Listerby IK), Mathias Erikson (Dösjöbro IF), Kevin Fridlund (Trelleborgs FF), Pontus Persson (Kågeröds BoIF)

Spelarförluster: Robin Andersson (slutat), Oscar Erlandsson (IF Lödde), Erik Hoang (KSF Prespa Birlik), Hampus Lundgren (slutat), Joel Vom Dorp (Lunds BK)

Träningsmatcher:


IF Limhamn Bunkeflo

Tränare: Tommy Ringblom, Jonas Öberg (assisterande)

Nyförvärv: Vasko Mitrovic (Ö.T./Smygehuk), Damir Becerovic (Hyllie, IFK Malmö), Ersan Mujevic (Hyllie), Mattias Hansson (Bunkeflo), Joakim Svensson (Hyllie), Alexander Friberg (Hyllie, IFK Malmö), Anton From (IFK Malmö), Luka Jovovic (IFK Malmö), Ludvig Olsson (IFK Berga), Albin Carlsson (IFK Berga).

Spelarförluster: Träningsmatcher: Dimi Kotanidis (Olympic), Kristian Benkö (Olympic), Calle Geronsson (Bjärred), Baskim Sopi, Ylli Shabani

Träningsmatcher: Lunds u19 4-1, GIF Nike 2-0, Limhamns FF 0-3, Kulladals FF 2-3, Bosnien Hercegovina SK 4-2, Harrie 0-3, Dösjöbro 3-0, Bjärred 1-1, BK Olympic 2-0.


KSF Kosova IF

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Träningsmatcher:


Malmö City FC

Tränare: Kristian Legiec, Tommy Nilsson (ass), Robin Lindsjö (ass)

Nyförvärv: Robin Armand, Ahmed Mohamed, Henry Safi, Daniel Burda, Kristian Legiec, Robel Gersus, Andre Persson, Oliver Jernelius, Sebastian Ascecio, Sermed Al-Shakardi, Eric Sandgren, Clement Agyekum

Spelarförluster: Ahmad Choubach, Tomas Teckle, Adnan Cehic, Jimmi Svärd, Givi Kokaia, Felix Narin, Oscar Hemby, Tomas Amorise, Carl Svensson, Vladimir Marica, Christofer Fröjd, Galal Rasho

Träningsmatcher:
MCFC- FBK Balkan 2-4
MCFC- BK Flagg 4-1
MCFC-Husie IF 3-2
Kosova IF-MCFC 1-5
MCFC-BK Olympic 6-3
Holmeja IF-MCFC 0-4
Kulladal FF-MCFC
Bjärreds IF-MCFC


MF Pelister

Tränare: Mohammed Fakhro, Edin Kahrimanovic (assisterande)

Nyförvärv: Kujtim Latifi (IFK Trelleborg) Shkelqim Imeri (Åter efter långt uppehåll)

Spelarförluster: Daniel Josifovski, Filip Josifovski, Semin Ujkanovic (Alla ÖT Smygehuk)

Träningsmatcher:
Klagstorp - Pelister 0-3
Pelister - Kosova IF 3-4
Pelister - Limhamns FF


NK Croatia

Tränare: Josip Cica och Goran Vukomanovic

Nyförvärv: Omar Mir (Malmö City), Robert Glavocevic (Bagarmossens Kärrtorp), Amayas Hamici (Lunds Bois), Yazid Azrequerras (Skånekurd), Viktor Celan (Kulladal), Anto Vujica (Olympic), Vladimir Cvjetkovic (Olympic), Amar Islamagic (Malmö City), Silvester Pataki (FC Rosengård 1917), Rasmus Sanden (Husie), Karl Björnstedt Bozbey (Balkan)

Spelarförluster: Henry Saffi (Malmö City), Sebastian Ascenio Dahl (Malmö City), Haidar Gaafer (Liria), Dardan Shaqiri (Liria), Burim Gashi (Liria), Rebaz Asaad (Liria), Rend Babker (Liria), Flamour Sekiraca (Liria), Alban Burniku (Liria)

Träningsmatcher:


Åkarps IF

Tränare: Kenneth Folkesson, Daniel Ebberstein (assisterande)

Nyförvärv: Elias Larsson (uppehåll/Nike) Matthias Almqvist (Husie IF) Sebastian Lundin (Limhamns FF)Robin Lindroos (Torns IF) Jens Jeppsson (Oxie SK)

Spelarförluster: Kevin "Etagé" Hörqvist (BK Flagg)

Träningsmatcher:
Vellinge IF - Åkarp IF 0-2
Åkarp IF - S-torp GIF 1-4
Uppåkra - Åkarp IF 0-0
Åkarp IF - Hyllie IK 3-0
Åkarp IF - Eslövs BK 1-3
Åkarp IF - BW90 5-1
Åkarp IF - Lunds SK 1-2
Åkarp - FC Rosengård U21 7-0


Östra-Torp Smygehuk FF

Tränare: Michael Nilsson

Nyförvärv: Elvedin Smajlovic (BHSK), Daniel Josifovski (MF Pelister), Edvin Topic (Trelleborgs FF U), Mehmet Bajgora (BHSK), Filip Yosifovski ( MF Pelister), Ali Eldawi (BHSK), Simon Greko ( Vellinge IF), Ervin Dubicanac (Borac Banja Luka), Semin Ujkanovic (MF Pelister), Pelle Scumacher (Svedala IF), Rickard Andersson (Comeback)

Spelarförluster: Vasko Mitrovic (LB07), Denis Malovic (IFK Trelleborg), Johan Hellström (IFK Trelleborg), Joel Gustafsson (Janstorp), Joel Jakobsson (Slutat), Patrik Lippe (Anderslövs BOIK), Kim Eriksson (Anderslövs BOIK), Jonathan Bergling (Slutat), Hampus Olsson (Slutat), Fredrik Odell (Slutat), Adam Noren (BK Höllviken), Gustav Lindquist (BK Skansen), Mathias Roos (Gislövs IF), Niklas Mattsson (Gislövs IF).

Träningsmatcher: FC Trelleborg 1-3, IFK Ystad 2-2, Balkan 2-5, Hyllie IK 1-1, Klagstorps IF 3-3, BHSK, IFK Trelleborg


Ovan uppgifter kommer från klubbarna. Om det är något som inte stämmer, vänligen maila till .

Fotbollskåne

Skicka in dina tips till Fotbollskåne:

mail:

 

Silly Season