Inför seriestarten: HA Div.4 Östra

Inför seriestarten: HA Div.4 Östra
07 apr
2017

Se nyförvärv, spelarförluster och resultat från träningsmatcher från lagen i HA Div.4 Östra.

 

Hanaskogs IS

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Träningsmatcher:


Hjärsås/ Värestorps IF

Tränare: Emil Persson Rydh

Nyförvärv: Florent Stagova (IFK Hässleholm), Masud Faiz (Kristianstads FC), Drilon Hajdari (Nosaby IF), Niclas Svensson (Åhus Horna BK), Rickard Ibrahim (Kristianstads Bois), Samuel Johnsson (VMA IK), Rasmus Lillberg (IFK Knislinge)

Spelarförluster: Oskar Schuller (Glimåkra IF), Adnan Avdic (Slutat)

Träningsmatcher:


IFK Osby

Tränare: Mattias Nilsson, Joakim Hansson (assisterande)

Nyförvärv: Haris Hamzic och 4-5 killar uppflyttade från Akademin

Spelarförluster: Jesper Lövdahl (Öster IF)

Träningsmatcher:
Osby-Hanaskog 2-2
Osby-Glimåkra 2-1
Osby-Älmhult 1-2
Karlshamn-Osby 2-0
Markaryd-Osby 2-1
Osby-Jämshög 8-1
Osby-Olofström 9-0


IFK Simrishamn

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Träningsmatcher:


Rydsgårds AIF

Tränare: Mikael Sander, Johan Tuvesson och Fredrik Månsson (assisterande)

Nyförvärv: Sylejman Kraja (Öja FF) och Max Rode (Skurups AIF)

Spelarförluster: Fabian Karlsson (Österlens FF), Emil Malmborg (Blentarpscupen BK)

Träningsmatcher:
RAIF-IFK Simrishamn 4-3
RAIF-Spjutstorp 3-1
RAIFLilla Torg 1-1
RAIF-Hammenhög 3-1
RAIF- Lunds Sk 3-1
RAIF-Lövestad 3-1
RAIF-IFK Malmö U21 6-0


Snogeröds IF

Tränare: Roland Nilsson

Nyförvärv: Arbnor Pretini, Albert Ahmeti, Hassan Ali Hussain, Nicklas Liljekvist Bille, Marinko Zivkovic

Spelarförluster: Fitim Zeneli, Niclas Andersson, Adil Adlouni, Tobias Persson, Victor Lindeberg

Träningsmatcher: Hörby FF 1-1, Stehags AIF 3-0, Askeröds IF 3-4, Stehags AIF 4-2, Harrie FF 1-3, Askeröds IF 3-0


Staffanstorp United FC

Tränare: Jan-Åke Jönsson, Felix Narin, Johan Mårtensson

Nyförvärv: Simon Råstedt (Klagshamn), Simon Malmberg (Kyrkheddinge), Felix Narin (Malmö City), Felix Engström (Torn), Filip Möller (Lunds BK), Andreas Annerfelt (J-laget), Joakim Nilsson (J-laget), Pierre Johansson (Vrigstad), Jörgen Dahlskog Nilsson (IFK Malmö)

Spelarförluster: Oscar Ahlgren (Torn), Anton Håkansson Lundin (Kvarnby), Edvin Fischer (Lunds SK), Fisnik Balija (Slutat), Jonathan Nilsson (Studier)

Träningsmatcher:
Olympic – Staffanstorp 5-1
Åkarp – Staffanstorp 1-4
Staffanstorp – Bjärred 2-1
Staffanstorp – Eslöv 2-2
Kulladal – Staffanstorp 6-0
Staffanstorp – Önneköp 3-1
Staffanstorp – Balkan 0-2
Lilla Torg – Staffanstorp 6-2


Tomelilla IF

Tränare: Mikael Göransson

Nyförvärv: Jakob Lindqvist (Brösarps IF), Tobias Andersson (Brösarps IF), Johan Thufvesson (FC Österlen), Dennis Nilsson (FC Österlen), Marcus Svensson (FC Österlen), Elias Olsson (Svenstorps IF), Luka Kostovic (Spjutstorps IF)

Spelarförluster: Kim Krondahl (IFK Ystad), Joel Mårtensson (Österlen FF), Jesper Larsson (St Olofs IF), Anton Olsson (Liga 06 IF), Adis Puskar (Spjutstorps IF)

Träningsmatcher:
TIF - Önneköps IF 5-0
TIF - Lilla Torg FF 0-0
IFK Karlshamn - TIF 3-2
Hörby FF - TIF 0-1
Kulladals FF - TIF


Veberöds AIF

Tränare: Leif Engqvist, Lars-Olof Jönsson och Lennart Fridh (assisterande)

Nyförvärv: Adis Krasinici (Rydsgårds AIF), Eric Skiöld (Öja FF), Ted Hörman (Öja FF), Nehar Maliqi (Torns IF), Joseph Tabiri (Torns IF), Andre Wihlborg (Sjöbo IF), Daniel Nilsson (Skånekurd FF), Selwan Al Jaberi (Skånekurd FF), Deni Dulji (FBK Balkan), Anes Begic (BW90).

Spelarförluster: Oliver Jönewi (slutat), Simon Ståhl (BK Olympic), Joakim Engqvist (Dalby), Linus Larup (Linero), Anton Renemark (Dalby), Markus Larsson (Sövde), Leo Englund (Genarps IF), Ted Petrusson (Vanstad), Victor Moberg (Lyckå FF), Alexander Moberg (Lyckå FF), Hampus Runefjord (Trelleborgs FF), Hampus Ekdahl (Utlånad till Harlösa IF)

Träningsmatcher: Sjöbo IF 6-2, Janstorps AIF 1-1, Genarps IF 2-3, Eslövs BK 1-1, Hörby FF 5-1, FC Rosengård U21 8-0, BW90 IF, Lilla Torg FF


Åhus Horna BK

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Träningsmatcher:


Öja FF

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Träningsmatcher:


Önneköps IF

Tränare: Jesper Stenlundh

Nyförvärv: Joakim Bengtsson (Höörs IS), Markus Dehlin (Löberöds IF), Simon Norman (Lunds BK), Niklas Stenfeldt Karlsson (Hörby FF), Axel Olofsson (Södra Rörum), Lukasz Lisovski (Höörs IS), Johannes Rosberg (Lunds BK), Viktor Frick (Askeröds IF), Axel Andersson (Askeröds IF)

Spelarförluster: Tobias Holmgren (Blir tränare i Svensköps IF), Ivan Ocana (Maglasäte IF), Sebastian Nilsson (Svensköps IF), André Ekelund (Askeröds IF)

Träningsmatcher: Everöd 0-1, Tomelilla 0-5, Staffanstorp 1-3, Lövestad 0-5, Lunds SK, Askeröds IF

 

Ovan uppgifter kommer från klubbarna. Om det är något som inte stämmer, vänligen maila till .

Fotbollskåne

Skicka in dina tips till Fotbollskåne:

mail:

 

Silly Season