Inför seriestarten: Div 3 Sydvästra Götaland, herrar

Inför seriestarten: Div 3 Sydvästra Götaland, herrar
14 apr
2017

Se nyförvärv, spelarförluster och resultat från träningsmatcher från lagen i Div 3 Sydvästra Götaland, herrar.

 

Glumslövs FF

Tränare: Fahrudin Karisik, Lars Hansson (ass)

Nyförvärv: Fredrik Gunnarsson, Johan Herrstedt, Felix Wikström, Hannes Sjöberg, Joel Aspegren (BOIS, samtliga från Glumslöv), Lukas Fritz (BOIS), Elvis Holic (Serbien), Alfred Johansson (åter från Borstahusen), Martin Winberg (uppehåll), Ben Tew (England), Timothy Roswall (åter från Wormo)

Spelarförluster: Marcus Rietz (slutat), Tom Gustavsson (Åstorp), Nazar Al-Greity (slutat)

Träningsmatcher:
Bosna 11-0
Bergandy 2-3
Åstorp 1-2
Tågarp 2-2
Vejby 2-1
Asmundtorp 6-0
Eslöv 4-2
Kågeröd 3-1


Högaborgs BK

Tränare: Patrik Sundström, Joakim Jörlert

Nyförvärv: Marcus Johnson (Älvsborg), Hassan Chahrour (HIF Akademi), Simone Cuomo (Bosna FF), Viktor Friman (Lindsdals FF), Rozbeh Kazemi (Kågeröd)
Pierre Mattsson (tb efter uppehåll), Ali Dirawi (Höganäs BK), Niklas Hallber (Gantofta), Ahmed Abdulal (Vejby), (+ uppflyttade juniorer)

Spelarförluster: Jonas Mahmoud (Paris), Kamal Barny (Eskilsminne), Jesper Larsson (Eskilsminne), Sumar Almadjed (Höganäs BK), Benjamin Tannus (Jönköping S), Herve "Passi" Prudence (Falkenbergs FF), Linus Wikander (Laholm), Filip Saganowski (Karlstad), Jason Johnson (Åstorp), Robert Mirosavic (Canada), Maciek Bushko, Jörgen Pettersson ((Trän) Teckomatorp), Mattias Hansson (Trän)

Träningsmatcher:
HBK -Dösjebro 3-3
HBK - Ödåkra 4-0
HBK - Klippan 1-2
HBK - Wormo 2-6
HBK -Hässleholms IF 0-4
HBK - Höganäs 2-6


IK Wormo

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Träningsmatcher:


Kågeröds BoIF

Tränare: Andreas Dahl, Bobby Alm (spelande ass)

Nyförvärv: Carl Lindell (Ängelholms FF), Andreas Borg (Wormo), Albert Berisha (Norge), Yousef Abo-Sharkh (Svalöv), Besim Ibisi (Besa), Måns Calsen (Höganäs), Majid Badram (Landskrona Bois)

Spelarförluster: Alexander Goldring, Daniel Ander, Niklas Nielsen, Dan Cayford, Pontus Persson

Träningsmatcher:
Kågeröd - Dösjöbro 2-0
Kågeröd-Klippan 1-2
Kågeröd- Glumslöv 1-3
Åstorp-Kågeröd 3-2
Tågarp-Kågeröd 2-4
Vejbystrand-Kågeröd
Lödde-Kågeröd


Ovan uppgifter kommer från klubbarna. Om det är något som inte stämmer, vänligen maila till .

Fotbollskåne

Skicka in dina tips till Fotbollskåne:

mail:

 

Silly Season