Inför seriestarten: Div 3 Södra Götaland, herrar

Inför seriestarten: Div 3 Södra Götaland, herrar
14 apr
2017

Se nyförvärv, spelarförluster och resultat från träningsmatcher från lagen i Div 3 Södra Götaland, herrar.

 

Bjärreds IF

Tränare: Jörgen ”JP” Persson

Nyförvärv: Daniel Svensson (Sjöbo), Balder Sjöberg (Lunds FF), Carl Geronson (LB 07), Robin Nylen (BK Höllviken), Axel Ahlin (IF Lödde), Filip Torstensson (Lunds BK), Kevin Mugasa (Ängelholms FF)

Spelarförluster: Hampus Jönsson (ingen ny klubb), Jesper Persson (ingen ny klubb), Martin Varga (ingen ny klubb), Sebastian Persson (ingen ny klubb), Ahmed Abdulrahman (studerar i Stockholm)

Träningsmatcher: Staffanstorp 1-2, BK Olympic 2-1, Lunds SK 1-2, LB 07, IFK Trelleborg, Malmö City, Glumslöv


BK Olympic

Tränare: Ahmed Chahrour (huvud), Lamine Aknouche (ass), Ola Moberg (ass)

Nyförvärv: Ahmed Diini Ahmed (uppflyttad), Alexander Roos (TFF U), Arianit Mulaj (Hyllie), Dimitris Kotanidis (LB07), Jamil Ali Ahmed Hassan (Liria), Johan Palmström (Hyllie), Joshua Onyeachonam (Hyllie), Kristian Benkö (LB07), Oliver Thompson (Limhamns FF), Omar Tawfiq Mohammed (uppehåll), Patchicco Diallo (Hyllie), Rassa Rahmani (uppflyttad), Simon Anders Ståhl (Veberöd), Zaman Zadran (Ariana)

Spelarförluster: Alexander Manevski (Malmö City), Amir Hadzic (Utomlands), Andreas Åkerlund (Torn), Arber Gashi (Malmö City), Christopher Oware (Malmö City), Daniel Burda (Malmö City), Elizer Diaz (Bara), Filip Mårtensson (Torn), Flakron Rexha (Malmö City), Ken Hansson (Husie), Kubilay Avci (Balkan), Mohamed Ryahi (Balkan), Mohammed Dhaini (Torn), Oskar Mårtensson (Husie), Sadmir Zekovic (IFK Malmö), Shqelzen Merovci (Hyllie), Yacin Neroth (Husie)

Träningsmatcher: Hyllie 2-2, Staffanstorp 5-1, Kulladal 1-5, Kvarnby 1-1, Lunds BK 1-0, Bjärred 1-2, Malmö City 3-6, LB07 0-2


BW 90 IF

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Träningsmatcher:


Dösjöbro IF

Tränare: Niklas Söderström, Mårten Ekemohn, Givi Kokaia

Nyförvärv: Tomas Olsson (Malmö City FC), Robin Fors (Askeröds IF), Robin Ekdahl (Askeröds IF), Alexander Gustavsson (Grebo IK), Samuel Johansson (Sunnersta AIF), Linus Hovler (Klågerups GIF), Vladimir Marica (Malmö City FC), Givi Kokaia (Malmö City FC)

Spelarförluster: Niklas Söderström (Slutat/Tränare), Mårten Ekemohn (Slutat/Tränare), Dennis Sahlström (Slutat), Jonas Holmberg (Slutat)

Träningsmatcher:
Dösjöbro IF – BK Fram 5-0
Dösjöbro IF – Eslövs BK 3-2
Dösjöbro IF – Eslövs BK 2-3
Högaborgs BK – Dösjöbro IF 3-3
Hittarps IK - Dösjöbro IF 6-1
Svalövs BK – Dösjöbro IF 2-2
Kågeröds BK – Dösjöbro IF 3-2
Hörby FF – Dösjöbro IF 2-2
Dösjöbro IF – Tågarps AIK 2-0
Dösjöbro IF – LB07 0-3
Dösjöbro IF – Marieholms IS
Dösjöbro IF – Billesholms GOIF
Dösjöbro IF – BK Landora
Dösjöbro IF – GIF Nike
Dösjöbro IF – IK Wormo


Eslövs BK

Tränare: Peter Olsson, Fredrik Jönsson (ass), Joakim Jönsson (ass)

Nyförvärv: Filip Olsson, Linus Persson, Felix Jacobsson, Filip Larsson (alla från Landskrona BOIS), Ludvig Persson (Lunds BK), Jörgen Persson (Harrie FF), Jens Rasmusson (Höörs IS), Arben Rraci (Askeröds IF), Simon Grimbäck (comeback)

Spelarförluster: Wissam Wehbe + Pontus Andersson (Stehag), Hampus Gressmann (Marieholm), Daniel Persson (slutat)

Träningsmatcher:
Lödde 2-2
Tågarp 11-0
IFK Trelleborg 1-1
Veberöd 1-1
Balkan 2-6
Torn 2-1
Lunds BK Ulag 1-2


Hyllie IK

Tränare: Bengt Månsson, Jörgen Ekberg (ass)

Nyförvärv: Jonathan Persson (V.Ingelstad), Ismail Islamoski (FC Rosengård), Kim Hermansen (KSF Srbija), Ziad El Jerbi (FC Rosengård), Oskar Andersson (Lindeborgs FF), Hussein Abdulzahara (FC Rosengård), Ibbe Al-Sadi (Oxie SK), Anthony Mukuri (IF Lödde), Gowar I Yunes (Skånekurd), Yousef El Beyrouti (Österlens FF), Shkelzen Merovic (Skånekurd), Matti Mohammed (FC Rosengård), Oscar Lönnborg (FC Rosengård), Yaya Sawaneh (Prespa / Köpenhamn), Simon Daleke (FC Rosengård), Roni Gurses (Landskrona Bois ”Lån”), Sebastian Lundin (Åkarps IF)

Spelarförluster: Från laget/truppen 2016 som gick upp i Div.3 har 19 spelare lämnat

Träningsmatcher:
BK Olympic – Hyllie IK MM 2 – 2
Hyllie IK – Kvarnby IK MM 0 – 3
Kulladals FF – Hyllie IK MM 1 – 0
Åkarps IF – Hyllie IK Tr 3 – 0
Ö.Torp – Hyllie IK Tr 1 – 1
Lunds BK U19 – Hyllie IK Tr 8 – 1
BK Flagg – Hyllie IK Tr 0 – 1
Hyllie IK – Kosova Tr 0 – 5


Hörby FF

Tränare: Kim Johansson, Mats Lilienberg

Nyförvärv: Emil Jovicevic (Ahlafors IF), Fitim Zeneli (Snogeröds IF), Jesper Ehnberg (Höörs IS), Adam Khalid (Höörs IS), Marven Elias (Lunds BK u-17), Niclas Andersson (Snogeröds IF), Johan Jönsson (Harlösa IS), Kastriot Ahmeti (Lunds BK u-17), Afrim Aliaj (Höörs IS), Ola Nilsson (Askeröds IF), Ifri Slaouti (FBK Balkan (Öja FF 2015-2016))

Spelarförluster: Nicklas Stenfeldt Karlsson (Önneköps IF), Tobias TC Carlsson (Vanneberga IF), Mirsad Dacic (Svenköps IF)

Träningsmatcher:
Snogeröd - Hörby 1-1
Hörby - Dösjöbro 2-2
Hörby - Nosaby 4-2
Hörby - Veberöd 1-5
Torn - Hörby 4-0
Hörby - Tomelilla 0-1
Nike - Hörby


IF Lödde

Tränare: Gerorg Eterovice, Jimmy Hultin (ass)

Nyförvärv: Samuel Olsson Stafsinge IF), Jens Lynard (BW 90), Oskar Erlandsson (GIF Nike), Meriton Istrefi (Landskrona BoIS), Anton Åkesson (Landskrona BoIS), Filip Malmqvist (Uppflyttad från U19), Fabian Jansson (Uppflyttad från U19), Hugo Jönsson (Uppflyttad från U17)

Spelarförluster: Gustav Edén (Eskilsminne IF), Kristian Mjörnman (Lunds BK), Kristoffer Lynge (IK Wormo), Lisi Jaka (IK Wormo), Anthony Mukuri (Hyllie IK), Felix Jansson (Slutat), Axel Ruggieri (Slutat), Tobias Lettby (Slutat), Jonatan Danielsson (Slutat)

Träningsmatcher:
Eslövs BK-IF Lödde 2-2
Landskrona BOIS-IF Lödde 3-0
IFK Hässleholm-IF Lödde 2-0
Höganäs BK-IF Lödde 2-2
IF Lödde-FC Rosengård U21 9-2
Österlens FF-IF Lödde 3-0
IF Lödde-Torns IF 1-2
IF Lödde-Klippans FF 4-0
IF Lödde-Kvarnby IK 2-0
Snöstorp/Nyhem IF-IF Lödde
IF Lödde-Kågeröds BoIF


IFK Trelleborg FK

Tränare: Daniel Lindgren, Nerim Suman (ass)

Nyförvärv: Denis Malovic (Trelleborg FF), Farhang Fathiyan (Torns IF), Linus Nilsson (Trelleborg FF), Andreas Persson (FC Höllviken), Rasmus Nilsson (BK Flagg), Johan Hellström (ÖT Smygehuk FF), Sebastian Sköld (Reymersholms IK), Adam Golstrand (Trelleborg FF), Robin Olsson (FC Trelleborg), Haris Smriko (Trelleborg FF), Freddie Sramek (Trelleborg FF)

Spelarförluster: Andre Levin (Anderslöv Boik), Magnus Bönnemark (Janstorp AIF), Tobias Hansson (Janstorp AIF), Emil Mårtensson (Lagt av), Daniel Jovanovic (FBK Balkan), Alexander Andersson (FC Trelleborg), Kujtim Latifi (MF Pelister), Nemanja Matkovic (FK RZ Brid serbien)

Träningsmatcher:
IFK - BK Höllviken 5 - 0 V
IFK - Prespa Birlik 0 - 4 F
Eslöv BK - IFK 1 - 1 O
IFK -IFK Malmö 1 - 1 O
FC Rosengård - IFK 2 - 1 F
Kvarnby IK - IFK 0 - 0 O
IFK - Lund BK U-lag 2 - 0 V
IFK - Bjärreds IF 4 - 0 V
ÖT Smygehuk FF - IFK
Wormo IK - IFK
Högaborg BK - IFK


Kulladals FF

Tränare: Patrik Påhlsson

Nyförvärv: Dennis Rickbo (Vellinge IF), Markus Swane (BK Höllviken), Oliver Ohlsson (Husie) och Andreas Pajus (Malmslätt)

Spelarförluster: Oguzcan Avci, Filip Gavran (båda IFK Malmö), Viktor Celan (Croatia), Samuel Andersson (slutat), Umid Azizi (slutat)

Träningsmatcher:
Olympic (H) 5-1
IFK Malmö (H) 4-3
Hyllie (H) 1-0
LB07 (H) 3-2
Staffanstorp (H) 6-0
Flagg (B) 3-2
Malmö City (H) 3-0
Tomelilla (H)


Lunds SK

Tränare: Thomas Jernberg, Marcelo Salazar (ass)

Nyförvärv: Kai Henrysson (Lunds Bois), Martynas Poderis (GIF Nike), Emmanuel Munga (Skånekurd FF), Ante Nilsson (Eslövs BK), Sebastian Larsson (Uppåkra IF), Edvin Fischer (Stafffanstorp United FC), Arnold Walisimbi (IFK Simrishamn), Martin Holmquist (Vasastans BK), Najib Haidari (Torns IF), Johan Svensson (Lunds BK) och Oscar Paradis (Skånekurd FF)

Spelarförluster: Jacob Samfelt (Landala IF)

Träningsmatcher:
Torns IF - Lunds SK 4 - 2
Linero IF - Lunds SK 2 - 5
IFÖ Bromölla IF - Lunds SK 2 - 1
Lunds SK - Bjärred IF 2 - 1
Rydsgårds AIF - Lunds SK 3 - 1
Lunds SK - GIF Nike 1 - 2
Åkarps IF - Lunds SK 1 - 2
Lunds SK - Önneköps IF 3 - 1
Stehags AIF - Lunds SK 1 - 6
Lunds SK - Limhanm/Bunklefo


Nosaby IF

Tränare: Peter Persson, Henrik Fribrock (ass)

Nyförvärv: Christoffer Eklund (Hässleholm IF), Henrik Fribrock (Kristianstad FC), Robin Lindskog (Åhus Horna BK), Oliver Sigefjord (Kristianstad FC), Jesper Eriksson (Hanaskog IS), Julian Grozdanovski (FK Karlskrona)

Spelarförluster: Kristoffer Svensson (slutat), Tim Hansson (slutat), Marcus Andersson (IFÖ Bromölla), Tim Rosqvist, Sadik Halitaj (Åhus Horna BK)

Träningsmatcher:


Ovan uppgifter kommer från klubbarna. Om det är något som inte stämmer, vänligen maila till .

Fotbollskåne

Skicka in dina tips till Fotbollskåne:

mail:

 

Silly Season