Inför seriestarten: DA Div.4 Nordvästra

Inför seriestarten: DA Div.4 Nordvästra
06 apr
2016

Följ Fotbollskånes artikelserie där vi under försäsongen kommer att presentera de nyförvärv och spelarförluster som har hänt runt om i klubbarna. I denna artikel kommer ni kunna ta del av det som har hänt i DA Div.4 Nordvästra.

 

Allerums GIF
Tränare: P-A Okkerström
Nyförvärv: Alla spelare är nya för i år.
Lämnat: Inga
Träningsmatcher: 3 spelade hittills, jämna matcher.

Asmundtorps IF
Tränare: Rickard Lindberg
Nyförvärv: Amanda Nilsson (IK Wormo), Cornelia Olsson (IK Wormo), Elsa Jönsson (IK Wormo), Zanna Moberg (IK Wormo), Maja Olsson (IK Wormo), Sofia Möller (IK Wormo), Nathalie Oltner (IK Wormo), Emma Gunnarsson (IK Wormo), Maja Kristensson (IK Wormo), Marina Matanovic (IK Wormo), Emmie Sjöstrand (IK Bergandy), Filippa Malm (IF Lödde), Linnea Hjort (IF Lödde), Felicia Pålsson (FC Dösjebro), Sanna Sjöstrand (Glumslövs FF), Evelina Morgan, Caisa Sörensen, Linnea Ripa, Jacqueline Lindberg (comeback)
Lämnat: Inga
Träningsmatcher:
AIF-Helsingborgs FF 2-5
Harrie FF – AIF 0-5
IF Lödde – AIF 8-4
Arlövs Boll O IF – AIF 8-2

Helsingborg City FC
Tränare: Peter Szinte
Nyförvärv: Sofia Kvisth, Kelly Sucio, Minette Olsson, Olivia Steen, Veronica Bossen, Alexandra Hvidberg, Amanda Olsson, Johanna Bergström, Lena Ilievska, Linda Engstrand, Mathilda Jorme, Wilma Jorme, Anette Lindskog, Johanna Friberg Hyltell, Mindy Walden, Victoria Herszmann
Lämnat: Inga
Träningsmatcher: Inga

Helsingborgs AIS
Tränare: Garth Hallström, Thomas Karlsson och Jimmy Sjöstedt
Nyförvärv: Isabell Jönsson, Sandra Waldt (Eskilsminne), Jeta Iseni, Blerina Iseni och Duresa Dobraj (Strövelstorp)
Lämnat: Felicia Paradis, Ophelia Strömberg, Emilia Nilbo, Alexandra Holmberg (Slutat), Linnea Svensson MV (Stattena IF)
Träningsmatcher: Arlöv 2-1, Hörby Dam U 1-4, Helsingborgs FF 1-1, Svalöv/Teckomatorp 0-1, VVK BK 1-3 och Fortuna FF 3-3

Helsingborgs FF
Tränare:
Nyförvärv:
Lämnat:
Träningsmatcher:

IF Salamis/ Strövelstorps GoIF
Tränare: Dennis Henriksson
Nyförvärv: Evelina Hultqvist (comeback), samt nio yngre tjejer uppflyttade.
Lämnat: Julia Barte (Billesholm), Ellen Brorson (studier), Malin Jönsson (studier), Sofia Henriksson (slutar)
Träningsmatcher: Tågarp 1-0, Röstånga 2-5, Bjärelaget 3-0, Helsingborgs FF (24/3).

Kvidinge IF
Tränare:
Nyförvärv:
Lämnat:
Träningsmatcher:

Råå IF
Tränare: Josef Clauden
Nyförvärv: Louise Malmberg, Rebecka Elmgren, Ellinor Strinsjö, Lina Nordblad o Thea Rosqvist (alla Hasslarp), Emma Thörner (Ramlösa/Fortuna) samt 12 st från F-15 laget 2015.
Lämnat: 10 st som slutat
Träningsmatcher:
Råå IF-Ängelholm 4-2
Råå IF-Tågarp 5-2
Råå IF- Skälderviken 3-2

Röstånga IS
Tränare: Tommy Rydén, Björn Bakken
Nyförvärv: Theres Lagerkvist och Mini Mikaelsdotte
Lämnat: Hanna Nilsson, Amanda Wikander Jönsson, Jessica Nielsen, Matilda Sköld.
Träningsmatcher:
RIS- Strövelstorp 5-2
RIS- Allerum 2-0
RIS- Klippan  5-4

Skäldervikens IF
Tränare:
Nyförvärv:
Lämnat:
Träningsmatcher:

Tågarps AIK
Tränare:
Nyförvärv:
Lämnat:
Träningsmatcher:

Ekets GoIF
Utgått

OBS! Är det något som saknas eller inte stämmer så vänligen maila oss på . Tänk på att ovan uppgifter kommer från klubbarna.

Fotbollskåne

Skicka in dina tips till Fotbollskåne:

mail:

 

Silly Season