Inför seriestarten: DA Div.4 Nordvästra

Inför seriestarten: DA Div.4 Nordvästra
12 apr
2017

Se nyförvärv, spelarförluster och resultat från träningsmatcher från lagen i DA Div.4 Nordvästra.

468x60

 

Allerums GIF

Tränare: P-A Okkerström, Mona Svensson, Maria Okkerström

Nyförvärv: Emma Gunnarsson(HAIS), Johanna Hägg (Stattena IF), Matilda Persson (Strövelstorps GOIF)

Spelarförluster: Inga

Träningsmatcher: Ett antal med varierande resultat.


Asmundtorps IF

Tränare: Tomas Olsson, Stefan Malm och Lennart Johansson (assisterande)

Nyförvärv: Matilda Adolfsson (Fortuna FF), Molly Karlsson (IK Wormo), Annika Olsson (IK Wormo), Cissi Gadd (Tågarps AIK), Hanna Kindberg (Helsingborgs FF), Maja Johansson (IK Wormo)

Spelarförluster: Cornelia Olsson (IK Wormo), Kitty Sävström (slutat), Amanda Nilsson (slutat)

Träningsmatcher:
AIF Dam – Valby Västra Klagstorp 5-1
AIF Dam – Strövelstorp 7-1
AIF Dam – Kullabygdens DFF Dam U
AIF Dam – Röstånga IS Dam


Fortuna FF/ Helsingborgs AIS

Tränare: Erik Olsen och Thomas Karlsson (ass)

Nyförvärv: Molly Kortz (BK Olympic), Malin Johansson (Valbo FF), Sara-Lotta Åkerlund (IK Sätra)

Spelarförluster: Nybildat

Träningsmatcher:
Fortuna FF/ Helsingborgs AIS - Arlöv BI 1-3
IF Lödde - Fortuna FF/ Helsingborgs AIS 0-3
Strövelstorts GoIF - Fortuna FF/ Helsingborgs AIS 3-0
Råå IF U - Fortuna FF/ Helsingborgs AIS 3-3
Tågarp AIK - Fortuna FF/ Helsingborgs AIS 7-0
Fortuna FF/ Helsingborgs AIS - IK Wormo U 2-5


Helsingborgs FF

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Träningsmatcher:


Hjärnarps GIF

Tränare: Anders Månsson, Daniel Ramhov och Johan Eriksson

Nyförvärv: Nystartat lag

Spelarförluster: Nystartat lag

Träningsmatcher: Teckomatorp SK TSK/Svalöv BK, Hagbergs IF


IF Lödde

Tränare: Senad Jaganjac

Nyförvärv: 0

Spelarförluster: 5

Träningsmatcher: Röstånga x2, Allerum, Asmundtorp, Croatia och Arlöv


Röstånga IS

Tränare: Tommy Rydén

Nyförvärv: Amanda Wikander-Jönsson, Matilda Sköld, Gabrielle Greif, Linnéa Andersson och Emma Hollén.

Spelarförluster: Nelly Turesson, Ina Turesson och Emma Persson

Träningsmatcher:


Strövelstorps GoIF/ IF Salamis

Tränare: Dennis Henriksson

Nyförvärv: Rebecca Persson (Råå), Rebecca Ibsonius (comeback)

Spelarförluster: Frida Petrisson (Västra Karup), Catrin Kleist (Älvsborg), Madeleine Svernedal (slutar)

Träningsmatcher: Lödde 1-1, TSK Nova 5-1, Asmundtorp 1-7, Allerum 1-3. Fortuna 3-0


TFK Nova Eslöv

Tränare: Stig Eriksson, Rönne Jonsson (ass)

Nyförvärv: Linda Olsson , Frida Jönsson , Frida Kristensson , Emma Hoff, (dessa 4 kom från Harrie FF), Malin Jönsson (Tyringe), Fatima Ali Hussain , Nooria Rezai (uppflyttade från F15), Linnéa Minthon (Ny)

Spelarförluster: Anna Andreasson , Viktoria Nikolovska , Claudia Nikolovska (Alla 3 till Stehags AIF)

Träningsmatcher:
TFK Nova – IF Salamis/Strövelstorps 1-4
TFK Nova – Holma/Kroksbäck


Helsingborgs AIS
Utgått.


Kvidinge IF
Utgått.


Teknologkårens IF LTH
Utgått.


Ovan uppgifter kommer från klubbarna. Om det är något som inte stämmer, vänligen maila till .

Fotbollskåne

Skicka in dina tips till Fotbollskåne:

mail:

 

300x250

http://fotbollsportalen.com/

Silly Season