Inför seriestarten: DA Div.3 Nordvästra

Inför seriestarten: DA Div.3 Nordvästra
13 apr
2017

Se nyförvärv, spelarförluster och resultat från träningsmatcher från lagen i DA Div.3 Nordvästra.

468x60

 

Tågarps AIK

Tränare: Filip Pettersson o Hampus Arvidsson

Nyförvärv: Gabriella Karlsson o Jessica Lundberg

Spelarförluster: Inga

Träningsmatcher:
Hallands Nation 1-3
Fortuna 7-0


Furulunds IK

Tränare: Rolf Andersson, Jörgen Frick o Ken Reimertz

Nyförvärv: Inga

Spelarförluster: Inga

Träningsmatcher: Hallands Nation 0-3, Eskilsminne DFF 0-5, Klippans FF/Kvidinge IF 2-1.


Klippans FF/ Kvidinge IF

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Träningsmatcher:


Råå IF

Tränare: Josef Clauden

Nyförvärv: Jennie Nordblad, Nathalie Britzen Bengtsson

Spelarförluster: Louise Malmberg

Träningsmatcher:
Råå - Ängelholm 2-0
Råå - Klippan 3-0
Råå - Hittarp 3-3


Skäldervikens IF

Tränare: Patrik Jönsson

Nyförvärv: Linda Hvam, Ellinore Sandberg (båda Bjuvstorps FF), Kajsa Bengtsson, Vendela Pettersson (Spångäng), Lina Svorén (alla Ängelholm FF)

Spelarförluster: Sara Latomanski (Mammaledig), Maria Ursin (Mammaledig), Malin Pettersson (Flyttat till Göteborg)

Träningsmatcher:
Skälderviken - WRY 8-1
Skälderviken - Tollereds IF Göteborg 2-5
Skälderviken - Genevad/Veinge
Skälderviken- Strövelstorp GIF


Stehags AIF

Tränare: Niklas Widerberg

Nyförvärv: Claudia och Viktoria Nikolovska (TFK Nova) Erika Truedsson (Hörby FF)

Spelarförluster: Johanna Fredriksson (Dösjöbro IF)

Träningsmatcher:
Spjutstorps IF-SAIF 2-3
DM. Hanaskogs IS/IFK Knisslinge-SAIF 6-3
Hörby FF-SAIF 7-0
SAIF-Billesholms IK 2-2.


Sösdala IF

Tränare: Hans Dahlberg

Nyförvärv: Ebba Ottosson (FC Hessleholm), Linn Malm (Farstorps IF)

Spelarförluster:

Träningsmatcher: SIF-Östanå Bruk 5-4, SIF-Wä 4-2


Teckomatorps SK/ Svalövs BK

Tränare: Henric Nyman, Agneta Nielsen (ass)

Nyförvärv: Linnea Kindberg (Eket),Paulina Sinsalo (Tågarps AIK), Jenny Dahlin (comeback).

Spelarförluster: Matilda Sköld, Amanda Wijkander (Röstånga IS)

Träningsmatcher: Malmö City 7-0, Hardeberga/Harlösa 0-4


Torns IF

Tränare: Leif Hhåkansson

Nyförvärv: Saga Strand (Lunds BK) Andrea Liljenborg

Spelarförluster: Tilda Leande (Södra Sandby IF)

Träningsmatcher:
Gärds Köpinge 1-1
Hardeberga/Harlösa 1-1.
Teckomatorp/Svalöv 2-2


Ängelholms FF/ Bjärelaget DFF

Tränare: Anja Larsson

Nyförvärv: Nelly Turesson (Röstånga), Ina Turesson (Röstånga), Emma Persson-Holmberg (Röstånga), Lena Jupén (Skälderviken), Amanda Lidén (Strövelstorp)

Spelarförluster: Elin Sturesson (USA), Elvira Fors (Danmark)

Träningsmatcher: Allerum 5-0, Råå 0-2, Västra Karup 1-3


Ovan uppgifter kommer från klubbarna. Om det är något som inte stämmer, vänligen maila till .

Fotbollskåne

Skicka in dina tips till Fotbollskåne:

mail:

 

300x250

http://fotbollsportalen.com/

Silly Season