Inför seriestarten: Inför DA Div.3 Sydvästra

Inför seriestarten: Inför DA Div.3 Sydvästra
13 apr
2017

Se nyförvärv, spelarförluster och resultat från träningsmatcher från lagen i DA Div.3 Sydvästra.

 

Dalby GIF/ Genarps IF

Tränare: Einar Eyjolfsson, Erik Sjökvist och Lars-Inge Nilsson

Nyförvärv: Hanna Engqvist (Södra Sandby IF) och Moa Carlsson (Uppåkra IF)

Spelarförluster: Inga. Truppen består av 27 spelare

Träningsmatcher: Köpingebro IF 5-1 och FC Staffanstorp 1-4. Sjöbo IF.


DFK Borgeby 09

Tränare: Henrik Altheden, Mats Andersson

Nyförvärv: Fanny Johansson, Alice Larsson, Hanna Rosenqvist, Sofiia Rosenqvist

Spelarförluster: Olivia Altheden, Julia Wolfe, Mikaela Bengtsson (till Borgeby FK), Frida Björklund, Elin Danielsson (slutat)

Träningsmatcher:


FC Rosengård 1917

Tränare: Emra Spahiu

Nyförvärv: Nellie Lindgren (Umeå IK FF), Arbnora Tahiri (BK Olympic) Hannah Haglund (Hammarby/Bajen DFF), Maria Eriksson (FC Baden (Schweiz)), Sandra Hellström. (NK Croatia)

Spelarförluster: Ermina Hajdarevic (Slutat/uppehåll) Jessica De Oliveira Barklund (Slutat/uppehåll), Melek Avci (slutat), Rina Hisenaj (slutat)

Träningsmatcher:
FCR 1917- IK Zenith 2-3 (förlust)
FCR 1917- BK Häcken 2-1 (vinst)
FCR 1917- FCR F15 5-2 (vinst)
DM:
FCR 1917 - Oxie SK 4 - 1 (vinst)
DFK Borgeby 09 - FCR 1917 2 - 4 (vinst)
Glumslövs FF - FCR 1917 2-3 (förlust)


FC Staffanstorp

Tränare: Tomas Roth & Fredrik Persson

Nyförvärv: Talitha Nauta

Spelarförluster: Inga

Träningsmatcher: Dalby/Genarp 4-1 - Lövestad Vollsjö 2-0 - Lunds BK 1-5


Hallands Nations FF

Tränare: Anders Theander

Nyförvärv: Klara Höög (Södra Sandby IF), Ellen Hagström (Kalmar Södra IF), Amelie Nordén (Klågerups GoIF), Fredrica Nyberg (Brynäs IF FK), Holly Berglund (Klågerups GoIF), Freja Jakobsson (Skara FC).

Spelarförluster: Cecilia Månsson (Stattena IF)

Träningsmatcher: Tågars AIK (19/2) vinst med 3-1. Frulunds IK (4/3) vinst med 3-0. Gislövs IF (26/3) vinst med 3-0


Hardeberga BK/ Harlösa IF

Tränare: Peter Ermanbrink

Nyförvärv: Angelica Thyrsson (BK Astrio) Ronja Silvert (BK Unionen), Amanda Löfqvist (Löberöds IF) Ebba Jung (Löberöds IF) Emma Ekdahl (Löberöds IF), Alice Jacobsson (Löberöds IF) Rebecka Ling (Löberöds IF)

Spelarförluster:

Träningsmatcher:
Teckomatorps SK/Svalövs BK – Hardeberga BK/Harlösa IF 0-4
Uppåkra IF – Hardeberga BK/Harlösa IF 2-3
Torns IF – Hardeberga BK/Harlösa IF 1-1


Hyllie IK

Tränare: Christian Ström, Sven Junghagen (ass), Kim Jörgensen (ass)

Nyförvärv: Alexandra Groll, Sofia Johansson, Hanna Paulsson, Karolin Martinsson, Diana Ziegler, Kicki Lerstorp, Melly Lindvall, Tilda Nilsson, Alanah Ö-Coleman, Olivia Bergqvist, Emmy Abrahamsson,

Spelarförluster: Zoe Birgersson, Moa Magnusson, Vilma Osberg, Emelie Samuelsson, Emmelie Naess, Emma Granstedt, Frida Sundgren-Lütz

Träningsmatcher: IK Wormo förlust 0-3 Sjöbo IF vinst 3-1, Lunds BK förlust 1-2 Öt/Smygehuk vinst 10-0, Lindeborgs FF 1948 vinst 4-0


Lunds BOIS

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Träningsmatcher:


Oxie SK

Tränare: Stefan Björkegren

Nyförvärv: Mathilda Hermodsson, Saga Hermodsson, Lina Buch Hermodsson (Klågerups GIF), Fredrika Wihdén, Ida Lagerkvist, Emma Dahlstrand, My Kronvall (IFK Malmö), Erika Svensson (Vellinge IF)

Spelarförluster: Alice Mårtensson, Tilda Nilsson, Talitha Nauta

Träningsmatcher:
Oxie - IF Lödde 1-1
Oxie - Malmö City 15-0
DM : Glumslöv - Oxie 6-0
FC Rosengård 1917 - Oxie 4-1
Oxie- DFK Borgeby 09 2-2
Oxie SK - IF Eksjö


BK Olympic
Utgått.


Vellinge IF
Utgått.


Ovan uppgifter kommer från klubbarna. Om det är något som inte stämmer, vänligen maila till .

Fotbollskåne

Skicka in dina tips till Fotbollskåne:

mail:

 

Silly Season