Inför seriestarten: DA Div.2 Södra

Inför seriestarten: DA Div.2 Södra
06 apr
2016

Följ Fotbollskånes artikelserie där vi under försäsongen kommer att presentera de nyförvärv och spelarförluster som har hänt runt om i klubbarna. I denna artikel kommer ni kunna ta del av det som har hänt i DA Div.2 Södra.

 

BK Höllviken
Tränare:
Nyförvärv:
Lämnat:
Träningsmatcher:

BK Olympic
Tränare: Emrah Özturk & Ahmed Chahrour
Nyförvärv: Camilla Erkisi (Örebro), Madeleine Be (Rosengård), Nasima Nasir Zai (NK Croatia)
Lämnat: Paula Holmberg (IFK Trelleborg), Hanna Olofsson (studier i Polen), Sara Jönsson (Dösjöbro)
Träningsmatcher: Hyllie 1-0, Moheda 3-0

Hardeberga BK/ Harlösa IF
Tränare: Ali Daoud
Nyförvärv: Maria Nordin, Maja Merin, Lisa Nilsson
Lämnat: Amanda Hallqvist
Träningsmatcher: Inga

Husie IF
Tränare: Seki Milutinovic
Nyförvärv: Andrea Ekholm, Sara Nilsson, Michaela Sidoli (BK Olympic), Emma Nilsson (Höllviken), Malin Murath (Skurup), Freja Brobeck, Daniella Frantzén (Oxie), Eija och Ronny Svensson (Olympic (Ledarstab)), Indira Podbicanin, Josefine Ekelund, Charisse Andersson, Elin Nilsson, Gabbi Plasc (uppflyttade).
Lämnat: Inga
Träningsmatcher: Södra Sandby 0-1, Trelleborgs FF 0-9, MM: FC Rosengård 1-3, Rosengård 1917 9-0, LB 07 2-0, DM: Janstorp 7-0, Borgeby DFK 4-4, Furulund 11-0

Lunds BK
Tränare: Johan Håkansson (2:a säsongen)
Nyförvärv: Agnes Nilsson, Rebecca Wahlberg, Martina Sutalo, Sandra Jörnklev (dessa från Lb07), Nina Erlandsson (Tingsryd United), Ellinor Blomberg (Eksjö IF), Sanna Hjalmarsson (Valbo FF), Alice Sköld, Maja Tingstedt, Rania Said, Leila Said (från vårt F15)
Lämnat: Fiffi Khalil, Marlene Närhi, Lisa Richmond
Träningsmatcher:
Lunds BK - Hörby 3-0
Teckomatorp/Svalöv - Lunds BK 0-6
Eskilsminne IF - Lunds BK 3-0
Lunds BK - Vellinge IF 1-0

Lunds BOIS
Tränare:
Nyförvärv:
Lämnat:
Träningsmatcher:

Lunds SK
Tränare: Alejandro Cardona
Nyförvärv: Leyla Güngor, Sandra Lindsjö, Emelie Strand, Frida Grimström, Sandra Olsson, Linnea Svedlund, Gabriella Olsson, Sahar Janfada-Baloo (comeback)
Lämnat: Anna Eckerstig (flyttat), Josefin Möller (slutat), Eleonora Grönlund (Slutat), Elin Westerberg (flyttat), Paula Häkkinen (Slutat)
Träningsmatcher:
IK Wormo vs LSK 0-3
Borgeby FK vs LSK 7-0
LSK vs Spjutstorps  IF  4-0
Hyllie IK vs Lunds SK 1-5
LSK vs Hallands Nations FF 6-1

Skurups AIF
Tränare: Therese Nilsson, Eric Sundström
Nyförvärv: Lovisa Wihlborg (LB 07), Amanda Holmstedt (IK Pandora), Julia Nilsson (Köpingebro IF), Olivia Kungstam (FC Rosengård).
Lämnat: Rebecca Delin (Södra Sandby IF), Jenny Lundahl (Trelleborgs FF), Malin Murath (Husie IF).
Träningsmatcher:
FC Hessleholm-Skurups AIF 0-2
Skurups AIF-Borgeby FK 0-3
Skurups AIF-LB07IF F19 2-2
Skurups AIF-Hammenhögs IF 0-3
Skurups AIF-Dösjöbro IF 4-3

Stehags AIF
Tränare: Helen Evertsson Lilja
Nyförvärv: Patricia Nagy (Hörby), Elin Dahlin Wictor, Elina Nilsson, Emma Risell, Linn Andreasson, Thea Renud och Johanna Molin (lyft upp från F01 laget)
Lämnat: Malin Berglund (pga av studier), Frida åhsberg (mammaledig), Emma Lindell (mammaledig)
Träningsmatcher:

Södra Sandby IF
Tränare: Benny Fehrlund (Ny från Borgeby)
Nyförvärv: Rebecca Dehlin (Skurups AIF), Tova Nilsson (KDFF), Kajsa Kihlberg (GIF Nike), Alice Blixt (SSIF F17), Anna Lindell (SSIF F17), Elin Johansson (SSIF F17), qEmma Gustafsson (SSIF F17), Jenny Karlsson (SSIF F17), Linn Dovrén (SSIF F17), Mathilda Sjöström (SSIF F17), Moa Augustsson-Holm (SSIF F17), Tilda Leander (SSIF F17)
Lämnat: Annelie Nilsson (Slutat), Rebecka Mårtensson (Janstorps AIF), Ronja Mårtensson (Slutat), Elin Ullner (Slutat)
Träningsmatcher: Inga

Uppåkra IF
Tränare: Stefan Karlsson
Nyförvärv: Jenny Tillander (Nike), Felicia Patitz (LB07), Emily Wasserman (Vellinge), Elsa Nordström (Borgeby)
Lämnat: Kristina Norden, Sofie Steier, Therese Andersson
Träningsmatcher: 7 spelade 3 vinster 2 oavgjorda 3 förluster

Österlen FF
Tränare: Bent Thoresen
Nyförvärv: Marie Malm, Erika Malmqvist Gunnarsson och Mirelle Olsson (samtliga från Köpingebro IF), Malin Hansson och Mariama Hicks Touray (IK Pandora).
Lämnat: Julia Persson (Karlskrona FF), Matilda Persson (IK Pandora)
Träningsmatcher:
Österlen FF - Röke IF 3-1
Österlen FF - Kristianstad DFF 1-3
Österlen FF - Kullabygdens DFF 3-6
Ramdala IF - Österlen FF 1-4
Österlen FF - IK Pandora (Inställd)

OBS! Är det något som saknas eller inte stämmer så vänligen maila oss på . Tänk på att ovan uppgifter kommer från klubbarna.

Fotbollskåne

Skicka in dina tips till Fotbollskåne:

mail:

 

Silly Season