Inför seriestarten: DA Div.2 Norra

Inför seriestarten: DA Div.2 Norra
06 apr
2016

Följ Fotbollskånes artikelserie där vi under försäsongen kommer att presentera de nyförvärv och spelarförluster som har hänt runt om i klubbarna. I denna artikel kommer ni kunna ta del av det som har hänt i DA Div.2 Norra.

 

Billesholms IK
Tränare: Jonas Olsson
Nyförvärv: 4 nya spelare
Lämnat: 2 spelare lämnat
Träningsmatcher:
TFK- BIK 0-10
BIK-Ä-Holm 6-1
Torn-Bik spelas 4/4

Broby IF
Tränare: Olle Nilsson
Nyförvärv: Inga
Lämnat: Inga
Träningsmatcher: 28/3 Stehag, 2/4 Lörby

FC Hessleholm
Tränare: Daniel Nilsson
Nyförvärv: Frida Lindqvist, Rebecka Linderoth kdff Linnea Berntsson, Erica Olsson, Clara Holmberg (u-truppen)
Lämnat: Julia Lennartsson (Dösjöbro), Elin wennerberg, Amanda Svensson, karolin Martinsson (slutat), Clara Ottosson (uppehåll)
Träningsmatcher:
FC - Skurup 0-2
FC - Bromölla 3-5
FC - Hittarp 4-2
FC - Glimåkra 0-4
FC - Lörby 1-4
FC - Eskilsminne 1-2

Fjälkinge IF
Tränare: Christian Falk och Magnus Nilsson
Nyförvärv: elicia Nilsson (Kristianstads DFF), Amanda Rosengren (Kristianstads DFF), Sandra Wahldén (comeback), Matilda Larsson (Kristianstads DFF), Amanda Wennström (senast i Ovesholm), Linnéa Andersson (Åhus IF), Frida Brynö (senast i Kristianstads DFF) och Katja Jönsson (LB07).
Lämnat: Gabriella Olsson (Lund SK), Linnea Bjerre (Härsås)
Träningsmatcher:
FIF - Kdff F19 0 - 1
FIF - Lörby IF 1 - 1
FIF - Vittskövle IF 17 - 0    

GIF Nike
Tränare: Ingemar Andersson
Nyförvärv: Alexandra Båghammar (Borgeby FK), Cecilia Klasson (Tungelsta IF) och Amanda Schill (Klubblös)
Lämnat: Elin Palklint (Borgeby FK), Linnea Jönsson (Borgeby FK), Kajsa Kihlberg (Södra Sanby IF) och Jenny Thilander (Uppåkra IF)
Träningsmatcher:

Glumslövs FF
Tränare: Marika Karlsson, Sandra Schultz
Nyförvärv: Madde Norbo (utlån från Eskilsminne)
Lämnat: Inga
Träningsmatcher:
Glumslöv – Hittarp 2-3
Glumslöv – Uppåkra 2-2
Glumslöv U – Dösjebro U 1-0

IFÖ/ Bromölla IF
Tränare: Jens Pettersson
Nyförvärv: Moa Raftmark (Nävlinge IF), Ebba Axelsson (Wä IF), Elin Sundholm (Åhus IF), Charlotte Karlsson (Glimåkra IF)
Lämnat: Inga
Träningsmatcher:
Bromölla – Asarum 0-3
Bromölla – Lörby 3-3
S Sandby - Bromölla 1-1
Bromölla – Stattena 1-3
FC Hessleholm - Bromölla 3-5
Bromölla – Ronneby 10-0

IK Wormo
Tränare: Tony Johansson
Nyförvärv: Rosanna Johansson (Klippans FF), Emma Brkic (Borgeby U), Johanna Zander (Svalövs BK), Gabriella Levi (comeback, tidigare Glumslövs FF).
Lämnat: Maria Nilsson (slutat), Matilda Svensson (studier), Hanna Persson (Torns IF), Odeta Nimani (Stattena IF).
Träningsmatcher: Lunds SK 0-3, Lunds Bois 2-1, Fortuna FF 3-0, Vellinge IF 20/3, BK Höllviken 28/3, Stattena IF 3/4.

Kullabygdens DFF
Tränare: Stefan Lindblom
Nyförvärv: Amanda Bogren, Julia Bogren, Malin Forsell (alla Ängelholm), Malin Lindholm (Stattena)
Lämnat: Inga
Träningsmatcher: 6 vinster och 1 oavgjord

Röke IF
Tränare: Daniel Johnsson (ny för 2016)
Nyförvärv: Ellinor Bengtsson (Tjörnarps IF), Elin Staaf (FC Hessleholm), Sandra Nilsson (comeback efter mammaledighet), Lisa Johansson (comeback efter skada)
Lämnat: Matilda Mohlin (slutat), Johanna Karlsson (långresa)
Träningsmatcher:
Österlens FF förlust 1-3
Hörby FF DM förlust 0-2
Fjälkinge IF DM förlust 0-4
IFK Osby seger 4-0

Västra Karups IF
Tränare: Rikard Lindström, Tommy Hellström, Magnus Josefsson
Nyförvärv: Bea Johansson, Carolina Ehrensvärd, Sophia Capaldi
Lämnat: Inga
Träningsmatcher:
VK - Kornhult/Hishult FF 6-0
VK - Trönninge 2-1
VK - Kvibille 3-1

DFF Kristianstadstjejerna
Utgått

OBS! Är det något som saknas eller inte stämmer så vänligen maila oss på . Tänk på att ovan uppgifter kommer från klubbarna.

Fotbollskåne

Skicka in dina tips till Fotbollskåne:

mail:

 

Silly Season