Inför Div 2 Norra

Inför Div 2 Norra
10 apr
2015

Vår artikelserie rullar vidare och turen har kommit till Div 2 Södra. Se alla övergångar i serien.

 

Billesholms IK
Tränare: Jonas Olsson, Anna Olsson och Mattias Persson
Nyförvärv: Louise Scholander (Comeback), Kristina Thambert (Eskilsminne), och så lyfter vi upp tre st tjejer från vårt F15.
Förluster: Hanna Ljungdahl (Ängelholm)
Träningsmatcher:
Bik-Hasslarp 3-4
Ängelholm-Bik 3-0
Bik -Dösjöbro 0-7
Klippan-Bik 4-0

Broby IF
Tränare: Olle Nilsson (ny från Hässleholm)
Nyförvärv: Emma Bengtsson (Wä IF), Emelie Hartmayer (Hjärsås), Moa Nordlund (Osby), Jennifer Petersson (Osby), Jennifer Pålsson (Vinslöv), Sandra Malm (Bjärnum)
Förluster:
Träningsmatcher:
Klippan- Broby 0-3
Asarum- Broby 3-3

DFF Kristianstadstjejerna
Tränare:
Nyförvärv:
Förluster:
Träningsmatcher:

FC Hessleholm
Tränare: Daniel Nilsson, Leif Porsebäck
Nyförvärv: Elin Staaf (BK Astrio), Sanna Johansson (Farstorp), Willma Hansson, Kajsa Kvist, Linnea Mauritsson, Annie Ribba, Johanna Lundin (samtliga uppflyttade från vår U-trupp).
Förluster: Matilda Agardius, Olivia Johansson (Glimåkra), Moa Pettersson (studier), Linnea Svensson (Husie), Linnea Jonasson (Vittsjö).
Träningsmatcher: Värnamo – FC 6-2. Glimåkra – FC 1-0. FC – Stattena 2-2. FC – Lörby 4-4. Sandby – FC 5-2. Borgeby – FC 2-1

Fjälkinge IF
Tränare: Christian Falk
Nyförvärv: Sandra Mårtensson och Julia Fält (KDFF), Elina Dahlberg (Wä), Sofie Magnusson, Moa Johansson (båda Åhus IF)
Förluster: Fredrica Nyberg (Brynäs)
Träningsmatcher:
22/2 FIF-Lörby 4-0
1/3 FIF-Löberöd 5-0 DM
8/3 FIF –Husie 0-3 DM
15/3 Torn – FIF 1-3 DM
22/3 FIF-Röke 0-0
3/4 FIF-Nike X-X
7/4 FIF-FIF P14 X-X

Glumslövs FF
Tränare: Sandra Schultz och Ulf Carlsson
Nyförvärv: Ida Andersson (Hittarp) Veronika Trankell (Dösjebro)
Förluster: Johanna Barth (Fortuna) Sofia Andersson (Fortuna) Emilia Jönsson (Fortuna) Casandra Hansson (Stattena) Sanna Nilsson (Stattena) Sandra Wuopio (Eskil)
Träningsmatcher: Glumslöv-Staffanstorp/Uppåkra: 2-4, Lunds Bois-Glumslöv: 1-1, Dösjebro-Glumslöv: 2-2
DM: Arlöv-Glumslöv: 0-3, Glumslöv-Klågerup: 1-1

Hörby FF
Tränare:
Nyförvärv:
Förluster:
Träningsmatcher:

IK Wormo
Tränare: Tony Johansson
Nyförvärv: Sara Nimani (Kumla), Eva Johnsson (IK Bergandy), samt flyttat upp 8 st från U-laget.
Förluster: Annica Leo (Stattena IF)
Träningsmatcher: Lunds SK 0-1, Stattena IF 0-0, Uppåkra IF 1-2, Hittarps IK 0-2, Köpingebro IF 1-0, Hammenhögs IF 2-0, Oxie SK spelas 5 april.

Kullabygdens DFF
Tränare:
Nyförvärv:
Förluster:
Träningsmatcher:

Råå IF
Tränare: Josef Claudén och Bert Frodlund
Nyförvärv: Emma Claudén (Stattena IF), Olivia Hansen (Hasslarp BK/Ödåkra IF), Elenor Hansen (Eskilsminne IF), Fanny Stephansson (Jonstorps IF), Steffi Sucio (IK Bergandy) och Emma Trulsson (Jonstorps IF).
Förluster:
Träningsmatcher: Råå IF – Oxie SK 3 – 0, Råå IF – Tjörns DFF 0 – 2, Råå IF – Lunds BoIS spelas 6/4.

Västra Karups IF
Tränare: Lars Mårtensson
Nyförvärv: Freja Franzén (Hasslarp/Ödåkra), Matilda Wulff (Trönninge), Åsa Pålsson (Hasko), Gabriella Svensson (Bjärelaget), Kaja Lindegren (Förslöv), Tilda Lindqvist (Förslöv)
Förluster: Malin Hermansson (Slutat), Emma Broberg (Slutat), Jennifer Svensson (Långtidsskadad), Jennifer Mårtensson (Långtidsskadad), Emily Nilsson (Ska bli mamma), Frida Karlsson (Slutat)
Träningsmatcher: VK - Strövelstorp 5-0, VK - Elverum (Norge) 1-3, VK - Trönninge 2-3

Ängelholms FF
Tränare: Daniel Rudvall
Nyförvärv: Hanna Ljungdahl (Billesholm), Anna Sjöholm (Stattena)
Förluster: Maja Ahlm, Clara Scotte och Therese Johansson
Träningsmatcher:
Borgeby-Äff 4-0
Äff-Dösjöbro 2-0
Äff-Bjärelaget 10-0
Äff-Billesholm 3-1
Hasslarp-Äff 4-3
Trönninge-Äff 1-6
Äff-svalöv 4-0

Fotbollskåne

Skicka in dina tips till Fotbollskåne:

mail:

 

Silly Season