Inför seriestarten: Inför DA Div.2 Södra Götaland

Inför seriestarten: Inför DA Div.2 Södra Götaland
12 apr
2017

Se nyförvärv, spelarförluster och resultat från träningsmatcher från lagen i DA Div.2 Södra Götaland.

 

BK Höllviken/ BK Olympic

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Träningsmatcher:


Dösjöbro IF

Tränare: Fredrik Jahnfors, Patrik Lennartsson, Christin Ljungdahl, Björn Nilsson, Mathias Nilsson, Anders Thell

Nyförvärv: Johanna Fredriksson (Stehags AIF), Mary Kärreberg (Tvååkers IF), Johanna Malmstedt (DFK Borgeby 09), Ylberina Sylkaj (återvänt från college i USA), Filippa Alvén, Ella Augustsson, Emma Ekblad, Ida Gustafsson, Mellanie Kast, Emelie Ljungdahl, Linnea Madsen, Julia Svegin, Matilda Ågren (Uppflyttade i seniortruppen från F01/02)

Spelarförluster: 2016 års trupp är intakt, inga spelarförluster

Träningsmatcher:
9/4 Hammenhögs IF (div 1) – Dösjöbro IF
2/4 DM NK Croatia (div 4) – Dösjöbro IF
28/3 Dösjöbro IF – Borgeby FK (div 1)
DM Dösjöbro IF – Ängelholms FF/Bjärelaget DFF (div 3) 6-0
DM Tågarps IF (div 3) – Dösjöbro IF 0-10
Dösjöbro IF – Dösjöbro IF P15-17 1-3
DM Hittarps IK (div 2) – Dösjöbro IF 0-6
Dösjöbro IF – Stattena IF (div 1) 3-3
Dösjöbro IF – Glimåkra IF (div 1) 3-4


Glumslövs FF

Tränare: Pierre Petersson, Mia Karlsson (ass), Peter Lindstedt (ass), Erika Sundström (ass), Martin Winberg (Målvakt)

Nyförvärv: Hanna Conradi, Malin André, Julia Paulsson, Isabelle Angel, Ebba Elweroth, Leunora Mehmeti, Clara Karlsson, Victoria Koss

Spelarförluster: Veronika Trankell

Träningsmatcher: Oxie (Vinst 6-0), Borgeby (Förlust 3-2), Rosengård (Vinst 3-2)


Hörby FF

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Träningsmatcher:


IFK Trelleborg FK

Tränare: Mehmed Celam, Joakim Persson (ass)

Nyförvärv: Ebba Wendt (Vellinge IF), Malin Persson (Vellinge IF), Amy Okeh (Vellinge IF), Pinar Yalcin (Husie IF)

Spelarförluster: Rebecka Dobak (ÖT Smyghuk), Malin Andersson (slutat)

Träningsmatcher:
DM Spjutstorp - IFK 1-4, IFK Croatia 12-0
Träningsmatch IFK - LB 07 0-3,
DM Pandora IK- IFK


IK Wormo

Tränare: Tony Johansson, Jörgen Hansson (ass) o Jessika Nilsson (ass)

Nyförvärv: Mimmi Persson (Fortuna FF), Emma Norrhede (Fortuna FF), Astrid Nilsson (Klippans FF), Duresa Dobroj (HAIS), Cornelia Olsson (Asmundtorps IF), Emma Lövström (comeback efter långtidsskada)

Spelarförluster: Carina Sörensen (långtidsskadad), Angelina Pihl (slutat)

Träningsmatcher: Laholms FK 2-0, Hyllie IK 2-0, Eskilsminne IF 0-3, Kullabygdens DFF, Stattena IF, Röke IF o Halmstad BK.


Lunds BK

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Träningsmatcher:


Lunds SK

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Träningsmatcher:


Näsums IF

Tränare: Angelique "Klicken" Sandberg Winther, Ann-Sofie "Anzo" Augustsson Eriksson (ass), Anna Svensson (ass)

Nyförvärv: Amanda Rosengren (Fjälkinge IF), Sandra Nilsson (IFÖ Bromölla IF), Mia Svensson (Lörby IF), Evelina Ingmarsdotter (Sölvesborg GOIF), Emma Knese (Sölvesborgs GOIF), Caroline Kjellson (Lörby IF), Felicia Suidak (Edenryds IF),Nellie Johansson (IFÖ Bromölla IF).

Spelarförluster: Emma Andersson(knäskada), Anna Svensson (gravid), Johanna Olsson (gravid)

Träningsmatcher:
Lörby IF/SGIF-Näsums IF 3-0
Näsums IF-IFK Karlshamn 2-2
Näsums IF-Wä IF 3-1
Näsums IF-Asarum IF U 2-9


Södra Sandby IF

Tränare: Benny Fehrlund, Stefan Jönsson (ass), Jörgen Svensson (ass)

Nyförvärv: Emma Svensson (GIF Nike), Frida Leijonhufvud (Husie IF), Josefine Lindqvist (Borgeby FK), Linnéa Höst (Borgeby FK), Marie Malm (Österlen FF)

Spelarförluster: Ida Nilsson (Sjöbo IF), Ida Nilsson (Lunds BK), Josefine Isberg (Janstorps AIF), Annelie Nilsson (Trelleborgs FF)

Träningsmatcher: Hittarps IK 2-0, Eskilsminne 3-1, Skurups AIF 0-5, Borgeby FK 4-4, Hammenhögs IF 0-3, Husie IF drog sig ur, FC Hessleholm, Ifö Bromölla IF


Uppåkra IF

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Träningsmatcher:


Österlen FF

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Träningsmatcher:


Ovan uppgifter kommer från klubbarna. Om det är något som inte stämmer, vänligen maila till .

Fotbollskåne

Skicka in dina tips till Fotbollskåne:

mail:

 

Silly Season