Inför Div 1 Södra Dam

Inför Div 1 Södra Dam
10 apr
2015

Vår artikelserie rullar vidare och turen har kommit till Div 1 Södra Dam. Se alla övergångar i serien.

 

Borgeby FK
Tränare: Benny Fehrlund
Nyförvärv: Tove Eriksson, Bilana Sadiku, Elin Danielsson, Malin Winqvist, Linnea Olsson, Frida Olsson, Fannie Elveljung, Louise Reimertz och Josefine Harrysson(uppflyttad från ungdom)
Förluster: Isabell Aguilar, Josefin Karlsson, Ylberina Sylkaj, Hanna Olausson Eckl, Nellie Karlberg, Amanda Sjölin och Emma Sjölin.
Träningsmatcher: Har varit blandade resultat och prestationer. Vi har matchat en del mot äldre pojklag, tuffa men lärorika matcher.
Här kommer en del resultat:
2-1 mot FC Hessleholm, 0-0 mot Halmia och 5-2 mot Växjö DFF.

Eskilsminne DIF
Tränare: Christer Olsson
Nyförvärv: Sandra Wuopio (Glumslöv), Maja Ahlm (Ängelsholms FF)
Förluster: Filippa Karlsson (Kalmar Södra IF), Matilda Härner, Sara Härner
Träningsmatcher:
IS Halmia (D1) - Eskilsminne DIF 1-2
Eskilsminne DIF - FC Dösjöbro (D2) 2-0
Eskilsminne DIF - Glimåkra IF (D1) 4-0
Eskilsminne DIF - Göteborgs DFF (D2) 1-0
Eskilsminne DIF - LB07 F19 4-4
Sätra SK (D1) - Eskilsminne IF DA 1-1

Glimåkra IF
Tränare: Rikard Svensson
Nyförvärv: Emmy Johansson (Älmhult), Matilda Agardius (FC Hessleholm), Amanda Persson (Osby),
Charlotte Karlsson (Bromölla), Olivia Johansson (FC Hessleholm), Erika Martinsson (Vittsjö).
Förluster: Emelie Björkman (Brommapojkarna).
Träningsmatcher:
Glimåkra IF - FC Hessleholm 1-0
Eskilsminne DIF - Glimåkra IF 4-0
Glimåkra IF - Lörby IF 6-0
LB07 - Glimåkra IF 1-1
Glimåkra IF - Hittarps IK Spelas 29:eMars 14:00
Glimåkra IF - Köpingebro IF Spelas 5:e April 15:00
IS Halmia - Glimåkra IF Spelas 11:e April 13:00

Hittarps IK
Tränare: Jan Kristoffersson
Nyförvärv: Josefin Sjöberg (Lunds Bois), Sofia Almryd Andersson (Hovås Billdals IF), Camilla Albertsson (Lira BK)
Förluster: Ida Andersson (Glumslöv)
Träningsmatcher: Kullabygdens DFF 3-4, Wormo 2-0, FC Helsingör 3-1, Glimåkra 1-2

IFÖ/ Bromölla IF
Tränare: Joakim Kullman
Nyförvärv: Frida Wadström (BK Union), Fanny Hiller (Lörby IF). Vi har flyttat upp 10st från vårat F16lag.
Förluster: Charlotte Karlsson (Glimåkra IF) och Linnea Gradin (jobb utomlands)
Träningsmatcher: Nättraby-Ifö. 0-2, Ifö-Borgeby fk. 2-3, Ifö-Stattena. 2-2, Ifö-Asarum 1-5, Ifö-Södra sandby 4-0, Ifö-Skurup 0-4

Skurups AIF
Tränare: Hans Malmgren
Nyförvärv: Matilda Andersson, Rebecca Delin, Jasmine Jönsson, Annika Nilsson, Maria Rix, Angelica Sjölin, Felicia Wallertoft (Sjöbo IF) och Malin Murat (Borgeby FK).
Förluster: Lovisa Wihlborg (LB 07 IF). Charlotte Berggren, Johanna Rydén, Elin Svensson (slutat).
Träningsmatcher: Asarums SK-SAIF 2-0. Uppåkra IF-SAIF 1-2. LB 07 IF-SAIF 0-8. FC Rosengård-SAIF 1-2. Södra Sandby IF-SAIF 0-3. BK Höllviken 0-4.

Stattena IF
Tränare: Mats Nilsson
Nyförvärv: Gabriella Aguilar (Husie), Cassandra Hansson (Glumslövs FF), Nicole Partin (Kristianstads DFF), Isabel Aguilar (Borgeby), Sanna Nilsson (Glumslöv FF), Clara Scotte (ÄFF), Emma Sjödahl (Vittsjö), Annica Leo (IK Wormo), Vlora Bajraktaraj (Glimåkra IF, tidigare Vittsjö), Beatrice Aguilar (Husie) + provtränar med oss Terese Boström (Umeå södra)
Förluster: Lina Persson studier, Emelie Clauden (klubb oklart)
Träningsmatcher: Växjö DFF 3-2, FC Hessleholm 2-2, FC Rosengård F19 1-3, LB 07 F19 3-1, Bromölla 2-2, Högaborgs P15 5-2

Fotbollskåne

Skicka in dina tips till Fotbollskåne:

mail:

 

Silly Season