Inför seriestarten: Div 1 Södra Götaland, damer

Inför seriestarten: Div 1 Södra Götaland, damer
14 apr
2017

Se nyförvärv, spelarförluster och resultat från träningsmatcher från lagen i Div 1 Södra Götaland, damer.

 

Borgeby FK

Tränare: Patrik Persson, Anders Nilsson (ass), Emelie Karström (ass)

Nyförvärv: Sara Andersson (LB07), Emma Ekman (LB07), Mathilda Holmberg (Smedby AIF), Amelia Barklid (Husie IF), Eleonor Hättmark (Husie IF), Julia Wolfe (uppflyttad från ungdom).

Spelarförluster: Lina Abrahamsson (slutat), Sara Wiman (slutat), Tove Eriksson (slutat), Emelie Berglund (slutat), Josefine Lindqvist (Södra Sandby), Linnea Höst (Södra Sandby), Emma Nilsson (Växjö BK), Josefine Harrysson (FC Rosengård), Amanda Hallqvist (Hardeberga BK), Julia Dalman (Lunds SK), Linnea Olsson (Guldhedens IK)

Träningsmatcher:
Eskilsminne DIF vinst 3-2
Skurups AIF vinst 4-0
LB07 mixat lag 2-2
Södra Sandby 4-4
Dösjöbro IF vinst 4-2
Bjärreds IF P03


Eskilsminne IF

Tränare: Ashkan Esfandi, Tage Kristensen (ass), Weine Norberg (ass)

Nyförvärv: Emilia Jönsson (Hittarps IK ), Jessica ” JC ” Castenhammar (Stattena), Merima Alibasic (Stattena) , Linnea Lejon (Vadstena GIF), Maja Ahlm, Lana Ademi, Kajsa Artursson (tillbaka från korsbandsskada)

Spelarförluster:

Träningsmatcher: Växjö BK, Hittarps IK , Uppåkra , Nättraby , Wormo , Glimåkra , IF Böljan , IFK Örby


Glimåkra IF

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Träningsmatcher:


Hammenhögs IF

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Träningsmatcher:


Ifö Bromölla IF

Tränare: Jens Pettersson

Nyförvärv: Melina Larsson (KDFF), Matilda Larsson (Fjälkinge IF), Cassandra Lindström (Fjälkinge IF), Matilda Björck (Fjälkinge IF), Hanna Björk (KDFF), Matilda Persson (Löberöds IF), Cia Svensson (Fjälkinge IF), Ida Danilo (Lörby IF), Nora Axelsson (Åhus IF)

Spelarförluster: Linnea Gradin (studier utomlands), Sandra Nilsson (Näsums IF), Nellie Johansson (Näsums IF), Charlotte Karlsson (Glimåkra IF), Nell Sjölin Jönsson (Lörby IF), Jonna Carlsson (studier), Frida Svensson (slutat), Therese Adelsbo (slutat), Tove Andersson (slutat)

Träningsmatcher:
Ifö Bromölla IF – Nättraby GoIF 2-0
Stattena IF – Ifö Bromölla IF 4-1
Ifö Bromölla IF – Lörby IF 2-6
Ifö Bromölla IF – Karlskrona FF 2-0
Ifö Bromölla IF – FC Hessleholm 6-2


Skurups AIF

Tränare: Eric Sundström

Nyförvärv: Tilde Olsson, Mirelle olsson, Moa Persson, Evelina Bengtsson

Spelarförluster: Maria Rix, Tilda Lindblom, Lovisa Wihlborg

Träningsmatcher:
Borgeby-förlust 4-0
Rs2012-vinst 26-0
Södra Sandby - vinst 5-0
Fc Hessleholm - vinst 5-0
Trelleborg FF
Hammenhög (yacupen)


Stattena IF

Tränare: Conny Karlsson (ny), Linus Eriksson (ass, ny)

Nyförvärv: Isabelle Axeldal, fw, (IS Halmia), Malin Schibli, mf, (Laholms FK), Mell Karlsson, fw, (Hittarps IK), Josefine Wiksell, b, (Hittarps IK), Fanny Hallström, b, (Helsingborgs AIS), Tuva Rylander, b, (Helsingborgs AIS)

Spelarförluster: Jennifer Andersson, b, (Böljan), Isabel Aguilar, mf, (Hittarps IK), Gabrielle Aguilar, b, (Hittarps IK), Merima Alibasic, mf, (Eskilsminne), Felicia Mårtensson, mv, (Kullabygden), Clara Bredhe, fw, (IS Halmia)

Träningsmatcher:
Dösjöbro-Stattena IF 2-2
Stattena IF-Bromölla 4-1
Stattena IF-Frederiksberg Boldklub 4-2
LB07 F19-Stattena IF 2-1
Stattena IF-Wormo 5-0


Husie IF
Utgått.


Ovan uppgifter kommer från klubbarna. Om det är något som inte stämmer, vänligen maila till .

Fotbollskåne

Skicka in dina tips till Fotbollskåne:

mail:

 

Silly Season